Ana içeriğe atla

ALTINDAĞ BELEDİYESİ CUMHURİYETİN KURULUŞ HEYECANININ YAŞANDIĞI ORTAMLARI YENİDEN ELE ALIYOR

04.08.2005

Ankara'nın tarihsel-kültürel varlıklarının yoğunlaştığı ortamları farklı bir yaklaşımla değerlendirmek için yeniden örgütlenen Altındağ Belediyesi, bu amaçla birim oluşturuyor. Kültür varlıklarıyla ilgili son çıkan yasalar doğrultusunda başlatılan çalışmalar, anıtsal yapılardan geleneksel dokulara, Ankara'nın tarihi çarşı merkezinden Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında dar olanaklarla yaşama geçirdiği birbirinden önemli değişik işlevli, anı değeri taşıyan yapıları içine alacak genişlikte sürdürülüyor.

Saptanan hedefler doğrultusunda sağlıklı bir tasarım ve uygulama ortamının hazırlanmasının ardından, öncelikleri belirlenen noktadan tarihsel-kültürel varlıklar yaşama geçirilmeye başlanacak.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Ankara'nın başkent olmasının her aşamasını, genç kuşakların daha güçlü algılaması açısından, farklı değerlendirmeleri sürekli gündemde tutmanın, ilgili yaşam ortamları yaratmanın, herkesin ortak görevi olduğunu belirtiyor. Bu konuda, Ankara'nın başkent olma sorumluluğuna tüm birikimli kimliklere desteğe çağırıyor.

Konulan hedefler, uygulama öncelikleri, yapıtların niteliklerinin korunması konusunda ÇEKÜL Vakfı Ankara Gönüllüleri arasından oluşturulan Faruk Soydemir, Ülkü Saygılı, Gökçe Günel, Vedat Ağca'dan oluşan destek grubu, örgütlenme aşamasından başlayarak katkılarını sürekli kılacaklarını ve bunun yakın tarihimiz için de kaçınılmaz bir görev olduğunu açıkladılar.
 

Tüm Haberler