Ana içeriğe atla

AFYONKARAHİSAR KÜLTÜR VE SEMT EVİ KASIM AYINDA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

05.11.2005

Tarihi kentlerdeki yapılar bir bakıma eski aile fotoğraflarındaki kişilerin simalarına benzer. Eski aile fotoğrafları yırtıldığında o kişilerin simaları nasıl kayboluyorsa, tarihi yapıları yıkılan kentlerin de simaları unutulur, kaybolur. Bir yandan milyarlarca lira harcayarak yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulara dayanıp geçmiş hakkında bilgi edinmeye çalışırken, diğer yandan tarihi yapılarımızı temellerine varıncaya kadar yok ederek gelecek nesilleri kültür mirasından mahkum etmeye kimsenin hakkı yoktur”.

İnternet sayfamızı takip edenler, bu sözlerin sahibinin Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek, sözlerin alındığı kitabın da Afyonkarahisar'da Canlanan Tarih olduğunu hatırlayacaklar. Geçtiğimiz Temmuz ayında tanıttığımız İbrahim Yüksel'in kaleme aldığı kitapta, Afyonkarahisar'da kent ölçeğinde yürütülen koruma çalışmaları anlatılıyordu.

Afyonkarahisar'dan gelen yeni haberler, üç ay önce tanıttığımız kitabın güncelliğini yitirdiğini gösteriyor. Kitapta restorasyonu devam eden projeler arasında gösterilen Tarihi Millet Hamamı'nda yapılan çalışmalar sonlandırılarak, yapının Afyonkarahisarlılar'ın kullanımına hazır olduğunu, Valilikten gelen davet mektubundan büyük bir mutlulukla öğrendik. 

Afyonkarahisar Kültür ve Semt Evi olarak kullanılacak yapıda, 93 kişilik toplantı salonu, kadınların nakış ve benzeri el işlerini yapacakları özel donanımlı bir oda, el sanatlarının, özellikle mermer-mozaik kurslarının öğretileceği bir salon, plastik sanatlar ve müzik çalışmaları yapılacak bir salon, çocuk satranç odası, kadın sağlığı hizmetleri için düzenlenmiş bir oda, kadınların sosyal, kültürel ve yaşam becerilerini geliştirmek üzere eğitim alacakları bir bölüm bulunuyor.


 

Tüm Haberler