Ana içeriğe atla

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ YAKLAŞIYOR..

19.04.2004

DÜNYA GÜNÜ TEMASI : “YAŞAM İÇİN SU”

 22 Nisan Dünya Günü etkinlikleri çerçevesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da,” Yaşam İçin Su” teması işleniyor.  Suya erişim imkanları, sağlık ve kullanma gibi kritik konularının işlenebileceği güne, ulusal, yerel ve bölgesel boyutta su konularına destek veren kamu, yerel, sivil ve özel  kuruluşlar katılabiliyor.  Dünya’da Dünya Günü etkinlikleri,  Earthday Network kanalıyla doğa severlere aktarılıyor.  Yerel ölçekte yapılan 2004 Dünya Günü etkinliklerini, Earthday Network sitesine girerek, veya ÇEKÜL Vakfı’na haber vererek uluslararası  gruplarla paylaşabilirsiniz.  http://www.earthday.net

Dünya Günü Çerçevesinde Yerel Ölçekte Neler Yapılabilir:

-      Su konusunda uluslararası ve ulusal veriler bir araya getirilebilir. Bilgiler, su eğitim kılavuzuna dönüştürülebilir.

 -      Eğitmenler ve öğrencilerle birlikte, yerel su kaynaklarında kalite ölçümleri yapılabilir. Bunun için yerel idarelerden destek alınabilir.

-      Su kullanma alışkanlıkları irdelenerek , suyu ekonomik kullanma yolları ortaya konulabilir, tartışılabilir. Kampanya başlatılabilir.

 -      Su konusunda seminer, konferans, sergi düzenlenebilir.

 -      Okullardaki oluşturulan çevre panolarında, dünya günü ve su konuları işlenebilir.

-      Yakın çevrenizdeki doğal su kaynakları,  içme suyu veya atık su arıtma tesisleri gezilebilir, bilgi alınabilir.

 -      Yörenizde gelecekte yapılacak, suyla ilgili yatırımlar hakkında bilgi alınabilir, düzenlenen bir etkinlik içerisinde bu bilgiler başkalarına aktarılabilir.

 -      Fidan dikimleri, doğa yürüyüşleri, geziler düzenlenebilir. 

 -      Bu örnekler çoğaltılabilir.

 

Dünya Günü Organizasyon Kılavuzu:

 

 

Öncelikle:

 

·         Dünya günü için bir proje veya kampanya başlatınız.

 

·         Bu proje veya kampanyayı Dünya günü tarihinde  duyurunuz.

 

·         Dünya Gününde bir eğitim faaliyeti planlayınız,  örneğin: çevre konularında herkesi  bir araya getirecek harekete geçirecek Dünya Günü panayırı, uçurtma şenliği, piknik, doğa yürüyüşü, fener alayı, konser, kermes,  vs.  yapınız

·         Eğer bir kurum veya kuruluş iseniz, Dünya Günü’nde, halkı kurumunuza davet edip,  çevre konularında yaptıklarınızdan  haberdar olmalarını sağlayınız

·         Ya da hepsini bir arada yapınız: Halka, ulusal ve yerel basına planlandığınız faaliyeti ve geçmiş yıllarda yaptığınız faaliyetleri anlatan duyurular yapınız

 

 

 

 

Hareket Geçin:

 

Dünya Günü için yapılan mevcut çalışmaların içinde yer alınız veya kendiniz çalışmalarınıza başlayınız. Öncelikle işe, çevrenizde bugün için hangi faaliyetlerin planlandığını öğrenmekle başlayınız:

 

·         Internet yolu ile www. earthday.net veya www.cekulvakfi.org.tr sitelerinden geçmiş yıllarda yapılan faaliyetleri ve bölgenizde bu yıl yapılması planlanan faaliyetlerin listesine göz atınız

·         Yerel çevre grupları ile iletişime geçip dünya günü için neler planladıklarını öğreniniz

·         Olası katılımcıları belirlemek için faaliyetleri hızlandırma toplantıları yapınız. Dünya günü faaliyetlerine yardımcı olmak isteyen ya da planlamış olan sivil toplum kuruluşlarını veya inisiyatiflerini toplantılarınıza davet ediniz.

·         Özel sektörü faaliyetlerinize dahil ediniz. Çevre koruma bilincinin giderek daha çok   yükseldiği iş çevreleri,   doğa dostu faaliyetlere katkı koymanın yollarını aramaktadır. Nakdi ve gönüllü yardıma  ilave olarak, çevre koruma konusunda ayni yardımlar da iş çevreleri tarafından yapılabilmektedir.

 

 

Toplantılarda:

 

Katılımcıların isimlerini, elektronik posta adreslerini ve diğer iletişim numaralarını temin ediniz. Onlara, bu toplantıya geliş sebeplerini sorunuz. Bu yolla, katılımcıların  bilgilerini yeteneklerini nerelere kullanmak istedikleri, sizin hedeflerinizle nasıl örtüştüğünü görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

 

Bir Organizasyon Şeması Oluşturun:

 

Eğer diğer organizatörler ile bir arada çalışmak istiyor ve kendi Dünya Günü grubunuzu oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki temel fonksiyonları dikkate alınız:

 

·         Proje/faaliyet planlanması

·         Fon Yaratma

·         Malzeme, halka duyuru ve daha fazla kişiye ulaşma

 

Yukarıda sayılan bu alt başlıklar için birer faaliyet komitesi oluşturmak yararlı olacak, bu yolla daha etkin iletişim ve işbirliği sağlanmış olacaktır.

 

Üstlendiğiniz Görevi ve Verdiğiniz Mesaja Dikkat Ediniz:

 

·         Kampanyanızı yaparken, kendiniz iki veya üç basit kampanya konsepti etrafında organize ediniz ve bunları usanmadan tekrar ediniz.

 

·         Hangi eylemi yapacaksanız yapın, halkın sizin pozisyonunuzu anlamasına yardımcı olacak kesin çizgiler içinde kalınız.

 

·         Mesajınızı öyle açık ve net biçimde veriniz ki başka yönlere çekilmesine yol açmasın.

 

 

Tüm Haberler