Ana içeriğe atla

105 “KÜLTÜR ELÇİSİ” ÇOCUK İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

24.05.2005

ÇEKÜL Vakfı'nın UNESCO’nun işbirliğiyle yürüttüğü 'Kentler Çocuklarındır' projesi kapsamında 105 'Kültür Elçisi' çocuk 13-17 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak. '7 Bölge 7 Kent' projesinin alt programlarından biri olarak hayata geçirilen 'Kentler Çocuklarındır' projesi çerçevesinde Akseki, Birgi, Mudanya, Midyat, Kastamonu, Kemaliye ve Talas kentlerinden seçilen 105 çocuk, 'Kültür Elçisi' olarak yetiştirildi. Çocukların yaşadıkları çevreyle olan bağlarını kuvvetlendirerek, kentlilik bilinci ve 'farkındalık' oluşturmayı hedefleyen çalışma, kentin kültürel mirasını tanıtarak çocuklarda kültürel kimlik duygusunu geliştirmeyi de amaçlıyor. 

Destek Gönüllülerden

Projenin aşamaları hayata geçirilirken, ÇEKÜL Vakfı, gönüllülerinden ve  üniversitelerin sanat bölümü öğrencilerinden büyük destek gördü. Üniversite öğrencileri ve çocuklar bir araya getirilerek kaynaşma ve çocukların restorasyon, mimari ve görsel sanatlar gibi koruma çalışmaları alanlarında bilgi sahibi olmaları sağlandı. Yaşadıkları kentlerin çocuklara ayrıntılı bir biçimde tanıtıldığı projeyle, bu sayede çocukların çevreleriyle kurdukları bağın güçlendirilmesine çalışıldı. Geziler boyunca çocukların günlük tutması sağlanarak izlenimleri alındı. Eğitim sürecinin sonunda çocukların gördükleri yerlerle ilgili yaptıkları el işi çalışmaları sergilendi.

“İstanbul’u görmek hayallerimi yaşamak demek”

Tüm bu eğitim süreci sonucunda “Kültür Elçisi” olarak sertifika alan 105 öğrenci 13-17 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak. Mardin’in Midyat ilçesi 'Kültür Elçi'lerinden 13 yaşındaki Yiğit Erdem hiç gelmediği İstanbul’la ilgili duygularını şöyle dile getiriyor:

“İstanbul’a hiç gelmedim. Hep televizyonlardan, kitaplardan gördüm. Önce tarihi mekanları gezmek isterim. Mimar Sinan’ın eserlerini, Eyüp Sultan, Dolmabahçe Sarayı’nı, Feshane’yi, Galata Kulesi’ni, Kız Kulesi’ni, Yedikule Zindanları’nı ve tabii ki Miniatürk’ü… Doğanın güzelliklerini, Sarayburnu’nu, Gülhane’yi, Beyoğlu’nu… Türkiye’nin en büyük üniversitelerinin bulunduğu bu şehirde Marmara, Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversitesi’ni görmek hayallerimi yerinde yaşamak olur benim için”

Proje NTV ekranlarında
 
NTV’de Ayzen Atalay yönetimindeki Hayatın Ritmi programı 'Kentler Çocuklarındır' projesini tanıtacak. Geçen hafta projenin Akseki  bölümüne ilişkin değerlendirmelere yer veren  program, 28 Mayıs 2005 saat 10.20’de Midyat’ı, 3 Haziran 2005’de ise Kemaliye’yi mercek altına alacak.

 

Tüm Haberler