Ana içeriğe atla

ZONGULDAK’A KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA VE BERTARAF TESİSİ

05.01.2007

Zonguldak ilinin Tombaklar mevkiinde kurulan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi ile gelişigüzel bir şekilde doğaya bırakılan katı atıkların depolanması ve bertarafı amaçlanıyor.

Zonguldak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilin coğrafi ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak Tombaklar mevkiinde Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi yapımı çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda arazinin fiziki düzenlemesi ile işletme binası, atölye binası, su deposunun kaba inşaatları tamamlandı. Enerji nakil hattı çalışmaları, çöp ve sızıntı suyu biriktirme havuzları ile ara yol çalışmaları ise devam ediyor.

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen’in ilgili bakanlıklar ve belediyelerle gerçekleştirdiği koordinasyon çabaları sonucunda, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Demiryollar Limanlar Havameydanları İnşaat Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle hazırlanan bu projeyle, gelişigüzel bir şekilde doğaya bırakılan katı atıkların depolanması ve bertarafı amaçlanıyor.

Açıklamada, tesisin kurulacağı alanın Çevre ve Orman Bakanlığı’nda 49 yıllığına kiralandığı ve alanla ilgili imar tadilatlarının gerçekleştirildiği bildirildi. Tesisin yapım ihalesinin 1.833.000,00 YTL olarak belirlendiği ve yüklenici firma tarafından çalışmalara başlandığı kaydedildi. Ayrıca, projenin hayata geçirilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan bu güne kadar 1.018.000 YTL ödenek alındığı belirtildi.
 
Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde; kantar binası, işletme binası, lastik yıkama bölümü, atölye binası, su deposu, foseptik tankı, çöp sızıntı suyu biriktirme havuzları, enerji nakil hattı, tıbbi atık sterilizasyon binası ve Ereğli, Gökçebay, Çaycuma ile Devrek ilçelerinde transfer istasyonları bulunduğu bildirildi.

 

Tüm Haberler