Ana içeriğe atla

YILDIZ PARKI'NDA BALIK KATLİAMI

04.08.2005

12 Ağustos 2005 sabahı havuzdaki durum:
Hürriyet (http://www.hurriyetim.com.tr/yazarlar/yazar/0,,authorid~42@sid~9@nvid~614066,00.asp) ve DB Tercüman'da ( http://www.tercumangazete.com/2005/08/10/yaz1399-60003-104.html ) yayınlanan haberlerden sonra havuz temizliği operasyonunda hafif de olsa bir hareketlenme gözlendi. Can çekişen balıklardan önemlice bir bölümü, havuzun diğer ucundaki -çok kirli ama miktar bakımından daha fazla olan- sulu kısma taşınmış. Kalanlardan ise artık hiç bir canlılık belirtisi görülmüyor, çünkü o bölüm tümüyle pis kokan bir balçık tabakasına dönüşmüş ve hala kaldırılıp atılmayı bekliyor.
İşçiler malzemelerini daha düzgün biçimde yerleştirmişler. Bu sabah havuzun hemen yanındaki köşkün işletmecisi kuruluşun görevlisi ile konuştuk. Görevli, havuzun temizlenmesi işinin belediye tarafından bir-iki işçiye yaptırıldığı için bu kadar uzadığını, oysa bu işlemi yapma yetkisi kendi kuruluşlarına verilseydi daha çok sayıda işçi bularak, işi en geç 1 hafta içinde bitirebileceklerini belirtti... Ne diyelim artık...


Yıldız Parkı'nda bir ayı aşkın bir süreden beri değişmeyen bir manzara gözleniyor. Üzerinde ördekler ve kazlar yüzen, içinde türlü balığın yaşadığı büyük havuzun bir türlü tamamlanamayan temizliği. Temmuz ayında suyu boşaltılmaya başlanan havuz haftalardır pislik içinde. Havuzu kısmen boşaltan işçiler giysilerini, çekçek arabalarını, motor pompası ve hortumlarını terkedip gitmişler. Ördekler ve kazlar suyu çekilmiş, çamurla sıvalı beton zemin üzerine yapışıp kalmış, kımıldadıkça etrafa tüylerini döküyorlar. Havuzun iki ucunda hala su birikintisi var. Bu suyun altındaki yüzlerce balık, haftalardır birikintideki oksijenle yetinip canlı kalmaya çalışıyordu. Dün (3 Ağustos 2005) birçoğunun öldüğü görüldü. Ölen balıklara martılar ilgi gösterirken kalanlar can çekişiyordu. Manzara o kadar üzüntü verici idi ki oradan geçen trafik polisleri dayanamayıp, bir kısmını kepçe ile kurtarmaya çalıştı.

Öte yandan parkta ağaç katliamı da yapılıyor. Ağaçlar olur olmaz kesiliyor, üzerlerine çeşitli mesajlar içeren levhalar çivileniyor, çoğu beyaz örümceklerin saldırısına uğramış ve bakımsız... Sorumluların acilen dikkatine sunulur!

Resimlerin büyük halleri için üzerlerine tıklayınız...

Tüm Haberler