Ana içeriğe atla

Yerel yönetimler yeni kavramlarla buluşuyor

12.12.2017

ÇEKÜL Akademi 2017 Güz Dönemi Kentsel Koruma Eğitimleri, yerel yönetimlerin alanda uzman kadrolarını program başlıkları etrafında buluşturmaya devam ediyor. Eğitimler, Şerifler Yalısında gerçekleştiriliyor.

Doğa Dostu Kentler

Bu yılın 5. eğitimi “Doğa Dostu Kentler ve Sürdürülebilir Kent Yönetimi” başlığı altında 8-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. ÇEKÜL Kent Çalışmalarından iklim değişikliği uzmanı Ayşe Ceren Sarı ve ÇEKÜL Bilgi Ağacı Koordinatörü Deniz Dinçel’in verdiği eğitime Fatih, Akçakoca, Buca belediyeleri ile Balıkesir, Ordu, Mersin ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden 11 uzman katıldı. Küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliği, fosil yakıtlara olan bağlılık, gıda güvenliği gibi temel ekolojik sorunlar ile bu sorunların günlük yaşamda yaptığımız seçimlerle olan bağlantılarının ortaya konduğu eğitimin içeriği, kent yönetimi ve planlamasında doğal varlıklarımızı koruyan, kentlerin dayanıklılığını artıran prensip ve uygulama örnekleri hakkında bilgi verilmesi amacıyla oluşturuldu. Deniz Dinçel, bu bağlamda gezegenin eşikleri kavramını ele aldı. Dünyanın dengesini sağlayan çevresel süreçler şeklinde tanımlanan eşiklerin her biri için belirlenen güvenli sınırlar ile bu sınırların aşılması halinde ortaya çıkacak sonuçları aktaran Dinçel, bireysel ve kolektif çabayla geliştirilebilecek “koruma” tedbirleri üzerinde durdu. Eğitim, öğleden sonra Ayşe Ceren Sarı’nın İklim değişikliği ve kentler konulu sunumuyla devam etti. Gıda güvenliği kaybı, aşırı hava olayları, temiz suya erişimin kısıtlanması gibi iklim değişikliğine ilişkin bulgularının kentlere olan etkilerinden söz eden Sarı, bu olumsuzluklar karşısında üretilebilecek kent politikalarını ve doğa dostu kent yaklaşımlarını anlattı; adaptasyon-mitigasyon kavramları ile doğa dostu kent prensiplerini aktardı. Katılımcılar, bu çalışma bünyesinde dayanıklı kentler, geçiş ve dönüşüm kentleri bilgi altyapısıyla kendi kentlerinde atıkların yönetilmesi, göç ve gıda sistemi üzerinden projeler geliştirdi. Eğitim, 9 Kasım Perşembe günü dünyadan örneklerle devam etti. Deniz Dinçel, kendi deneyiminden hareketle İskoçya’da bulunan ekolojik köy yaşamını; Ayşe Ceren Sarı ise Stokholm’daki Hammarby Sjöstad modelini anlattı. Katılımcılar, aynı gün

Emirgan sahilinde inceleme yaparak aşırı yağışlar sonucu oluşan taşkınlara karşı tedbirler üzerine çalıştı. “Küba Petrol Krizini Nasıl Aştı?” belgesel filminin izlendiği eğitim, 10 Kasım Cuma günü  

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Mühendisi Gülümser Özpınar’ın anlattığı Gaziantep Ekolojik Bina Örneği ile sürdü. Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışmalarıyla 2014 yılında tamamlanan ve İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğini alan bina, şu an tanıtım ve bilgilendirme merkezi olarak işlev görüyor ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin tanıtıldığı bir merkez olarak hizmet veriyor. Bina, asgari düzeyde karbon salınımı yapan ve yenilenebilir enerji sistemlerini kullanan Türkiye’deki tek örnek niteliğinde.

Eğitim, katılımcıların projelerini sunması ve sertifikalarını almalarıyla son buldu.

Yeni bir başlık: Kentsel Tasarım Rehberleri

“Koruma Alanları İçin Kentsel Tasarım Rehberleri” başlıklı eğitim, Kentsel Koruma Eğitimlerinin 6.’sı olarak 22-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. ÇEKÜL Kent Çalışmaları Koordinatörü, mimar Alp Arısoy ile mimar Audrey Melissa Aydın tarafından verilen eğitime Fatih, Konak, Başiskele, Beşiktaş, Buca ve Kadıköy Belediyeleri ile İzmir, Konya ve Manisa Büyükşehir Belediyelerinden 10 uzman katıldı.

Kentsel tasarım rehberlerinin yakın zamanda hukuki bir bağlayıcılığı olması söz konusuyken, konu üzerine çalışacak yerel yönetimlerin kentsel tasarım rehberi hazırlama sürecine dair bilgilendirilmesi amacıyla verilen eğitimde, konuya dair yaklaşım ve uygulama modelleri ele alındı; teorik arka plan tartışıldı.

ÇEKÜL Akademinin bu yılki yeni konu başlıklarından biri olan “Koruma Alanları İçin Kentsel Tasarım Rehberleri” eğitimi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirildi ve eğitime Prof. Dr. Güzin Konuk ile Dr. İnci Olgun da katıldı. Prof. Dr. Güzin Konuk, 30 yıldır kentsel tasarım ve tasarım rehberleri üzerine çalışan Konuk, kentsel tasarım rehberlerinin kentler için neden gerekli olduğunu, dünyadaki gelişmeleri ve Türkiye’deki süreci örnekler ve modeller üzerinden aktardı. Konuk, 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönlendirmesiyle üniversite bünyesinde yürüttükleri Kentsel Tasarım Rehberleri Araştırma Projesinden de söz etti. 1 yılda tamamlanan ve Bakanlık tarafından tüm Türkiye’ye dağıtılan Tasarım Rehberi hakkında bilgi veren Konuk, tasarım rehberlerinin günümüzde taşıdığı anlamı vurgulayan bir sunum gerçekleştirdi.   

Eğitimin ikinci sunumunu Dr. İnci Olgun yaptı. Kentsel tasarım rehberleri kapsamında gerçekleştirilen uygulamaları anlatan Olgun, Galata bölgesi kentsel tasarım projesi ile Kastamonu Küre/Ersizlerdere köy tasarım rehberleri örneklerini aktardı.  

Eğitim, ikinci gününde Alp Arısoy’un sunumuyla devam etti. İtalyan mimar Aldo Rossi’nin kentsel tasarım yaklaşımlarından yola çıkarak kentsel artifkat (yapılı kent) kavramından söz eden Arısoy, kentlere bütüncül yaklaşımın altını çizdi.

ÇEKÜL Vakfı Kent Çalışmalarından mimar Audrey Melissa Aydın ise, 2016 yılında ÇEKÜL Vakfı ve Elbistan Kaymakamlığı ortaklığında hazırlanan Elbistan Kentsel Tasarım Rehberi Projesini aktardı; proje sürecinde karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerilerine dikkat çekti.

Eğitim, atölye çalışmasıyla son buldu. Emirgan’ın birbiriyle çakışan iki ana aksı üzerinde tasarım çalışması yapan katılımcılar, bu kapsamda yaya odaklı, erişilebilir, kamusal alanın niteliği yüksek, Emirgan’ın tarihi kimliğini vurgulayan bir alt metinden yola çıkarak, Emirgan için bir kent senaryosu oluşturdu. Yapılan genel değerlendirmenin ardından katılımcılar sertifikalarını aldı.

Hakediş Kavramı ve Uygulamalar 

ÇEKÜL Akademi eğitmeni ve restorasyon uzmanı İsmail Önel’in gerçekleştirdiği “Restorasyon İşlerinde Hakediş Uygulamaları” başlıklı eğitim ise 29 Kasım-1 Aralık tarihlerinde yapıldı. Fatih, Nilüfer, Eyüp ve Kartepe belediyeleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 10 uzman katıldığı eğitimde, restorasyon işlerinin vazgeçilmez öğelerinden biri olan hakediş uygulamalarında hazırlanma süreci ve karşılaşılan zorluklar ile iyi bir hakedişte olması gereken özellikler aktarılıyor.

Eğitimin ilk iki gününde hakediş ile ilgili yönetmelik ve şartnamelere, hakediş dosyasında olması gereken evraklara; restorasyon uygulama işinin süresi, işin bedeli, restorasyon şantiye kontrolörlüğünün raporu, inşaat, elektrik, mekanik ve nakliye işlerine ait imalatlar, fotoğraf albümü vb. bilgilerin yer aldığı dokümanlara ait bilgiler verdi. Önel, şantiye denetimlerinde karşılaşılan ve sık yapılan hataları örnekler üzerinden anlattı. Eğitim, örnek restorasyon uygulama projelerinin hakedişleri üzerine yürütülen çalışma ile, üçüncü gününde tamamlandı. Genel değerlendirme ve sertifika töreninin ardından program sona erdi.

 

ÇEKÜL Akademi Kentsel Koruma Eğitimleri 2017 Güz Dönemi, Aralık sonunda tamamlanacak.

Tüm Haberler