Ana içeriğe atla

Yapıların Diliyle İstanbul Eğitimi iki lisenin katılımıyla yapıldı

11.05.2011

ÇEKÜL Vakfı’nın iki yıldır devam ettirdiği “Yapıların Diliyle İstanbul” kültürel miras eğitimi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla yapıldı. 6-7 Mayıs tarihlerindeki eğitim ÇEKÜL Evi’nde başladı. Vakıf binasının farklı köşelerine yerleştirilen objelerle 120 yaşın üstündeki ÇEKÜL Evi’ni tanımaya çalışan 25 liseli, binanın yapımında kullanılan Marsilya tuğlalarını da inceledi.

Tanışma etkinliklerinin ardından öğrenmeye ve aktarmaya yardımcı olan “eskiz” hakkında kısa bir eğitim aldılar. Eskiz nasıl yapılır? Neden önemlidir? Eskiz yapmak için ressam olmak gerekli midir? gibi kısa soruların cevaplarıyla eskizi anlamaya çalıştılar.

 

Rol, gravür, fotoğraf kartları aracılığıyla Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Meydanı, Sokollu Mehmed Paşa Külliyesi gibi mekânları öyküleriyle ele aldılar; yerinde öğrenerek ve eskizler çizerek İstanbul’un yapılarını dinlemeye çalıştılar.

Eğitimin ikinci günü ise İMÇ, SSK Blokları, Şehzade ve Süleymaniye Camisi’ne düzenlenen alan gezilerinde yapı planları, öykü ve rol kartları ile yapıların özelliklerini öğrendiler.

Eğitimler, kent kimliği ve kentlilik bilincine vurgular yapılarak tamamlandı.  


 

Tüm Haberler