'Yapıların Diliyle İstanbul' 2010 Eğitimleri Başarıyla Tamamlandı | ÇEKÜL

'Yapıların Diliyle İstanbul' 2010 Eğitimleri Başarıyla Tamamlandı

21.04.2010

İki yıldır Darüşşafaka Eğitim Kurumları lise öğrencileriyle yürütülen “Yapıların Diliyle İstanbul” eğitiminin, 2010 yılı ikinci eğitimi de geçen hafta sonu başarıyla tamamlandı.

Öğrencilerin, yapı hikâyeleri ve eskizlerle yaşadıkları kente farklı bir gözle bakmalarını amaçlayan eğitimde, ÇEKÜL Vakfı Sinan’a Saygı projesi koordinatörü mimar Ahmet Sezgin “Mimarlık Mirası ve Mimari Kavramlar”, ÇEKÜL Vakfı gönüllü eğitmeni şehir plancısı Erkan Kaplan ise “Sultanların Mimarları: Baylanları” başlıkları altında bilgilerini paylaştı.

Eskiz” kelimesini ilk defa duyan öğrenciler, ressam Özlem Özkan’ın anlatımı ve uygulama teknikleriyle eskiz çizmeyi öğrendi. İnsan figürü, gölgelendirme gibi detayları da kullanarak, İstanbul’un önemli yapılarının eskizlerini çizdiler. Tophane-i Amire, Kılıç Ali Paşa Camisi, Tophane Çeşmesi, Rüstempaşa Camisi, Sirkeci’deki Büyük Postane Binası gibi gezi rotası üzerinde kalan İstanbul’un önemli yapılarının hikâyelerini dinlediler.

Sertifika töreni ise Büyük Postane’nin önünde yapıldı. Darüşşafakalı öğrencilere Abidin Dino’nun “Sinan: Bir Düşsel Yaşam Öyküsü” adlı kitabı armağan edildi.

'Yapıların Diliyle İstanbul' eğitimi 2011 yılında da Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile devam edecek.