Ana içeriğe atla

Van Gölü Havzası Kültür Öncelikli Vizyon Planı

11.10.2013

Şehir plancılarından oluşan ÇEKÜL ekibi, Van Gölü Havzası Kültür Öncelikli Vizyon Planı’nı hazırlamak için Bitlis, Van ve çevresinde dört gün süren incelemelerini tamamladı. 

ÇEKÜL Vakfı’nın Tarihi Kentler Birliği adına hazırladığı Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları 2013 Programı’nın beşincisi olan “Van Gölü Havzası Kültür Öncelikli Vizyon Planı” Bitlis, Van, Hakkâri ve Muş kentlerini kapsayacak.

Urartular’dan günümüze

Van Valiliği’nin ev sahipliğinde, ÇEKÜL Vakfı Bölge Koordinatörü Dr. Şahabettin Öztürk’ün rehberliğinde Urartular’dan günümüze Van’daki uygarlıkların izleri incelendi. Van Kalesi ve eski şehir, Gevaş, Akdamar Adası, Çavuştepe, Hoşap Kalesi görülen yerler arasındaydı.

Bitlis’in doğal ve kültürel değerleri incelendi

ÇEKÜL ekibinin kentteki ilk durağı Bitlis Valiliği oldu. Vali Yardımcıları Alp Eren Yılmaz, Serdar Arslantaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işık Gör ve Belediye Başkan Danışmanı Ferhat Gök ile yapılan toplantıda kent ve üretilen projeler hakkında bilgiler alındı.   

Yöreye özgü taştan yapılan evlerin ve 500’e yakın tescilli eserin bulunduğu Bitlis, Anadolu’da kültürel mirasın yoğun olduğu kentlerden. Son yıllarda ÇEKÜL Vakfı’nın da destekleriyle kentte başlayan koruma bilinci, Belediye ve Valiliğin ortaklığında KUDEB’in kurulmasıyla koruma uygulamalarına yansımaya hazır. KUDEB uzmanlarının eşliğinde yapılan incelemelerde Bitlis Kalesi, geleneksel Bitlis dokuları, Bitlis Çayı ve çevresi, Nemrut Krater Gölü, Ahlat Selçuklu Mezarları ve harabe şehir, Adilcevaz Ulu Cami, Erciş Çelebibağ Mezarlığı, Muradiye Şelalesi gibi hem kültürel hem de doğal miras alanları incelendi. Bitlis ve çevresi incelemeleri, Valiliğin ve Belediye’nin ev sahiplinde yapıldı. Ahlat'ta ise Belediye Başkanı Mümtaz Çoban ve Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, ÇEKÜL ekibine İçkaleyi gezdirdi; çalışmalar hakkında bilgi verdi.    

2013 yılı sonuna kadar hazırlanacak olan Van Gölü Havzası Kültür Öncelikli Vizyon Planı, havza kentlerinin yerel yöneticileriyle paylaşıldıktan sonra son halini alacak. 

ÇEKÜL Ekibi: Şehir plancıları Batuhan Akkaya, Sevil Şeten, Simge Zilif, Esra Karataş, Ömer Sarı, iletişimci Şirin Sıngın Yılmaz  

Birlis KUDEB uzmanları: İnşaat mühendisi Zekeriya Urfan, inşaat mühendisi Tilla Pazarbaşı, arkeolog Habib Şenol, şehir plancısı Yeşim Kaya, sanat tarihçisi Songül Yılgın

Tüm Haberler