Ana içeriğe atla

ÜNİVERSİTENİN HAYALİ GERÇEK OLDU

29.05.2009

Muğla Üniversitesi yönetiminin uzun bir süredir kent merkezinde tarihi bir evi restore ederek kültür turizmine kazandırma hedefinin ilk adımı gerçekleşti. Muğla Merkez Hamamönü mevkiinde bulunan Osman Gürsel ve eşi İfakat Gürsel’e ait 250 yıllık tarihi ev, çiftin çocukları Prof. Dr. Güner Gürsel, Serpil Erbaş ve Sevinç Günizi tarafından Muğla Üniversitesi’ne bağışlandı.

ÇEKÜL Vakfı Muğla Temsilcisi Y. Mimar Meral Oğuz’un gerçekleşmesi için iki yıldır harcadığı yoğun çabalar ve Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’in girişimleri sonucunda, Gürseller Evi’nin tapu devir töreni 24 Nisan 2008 günü tarihi evin bahçesinde düzenlenen törenle gerçekleşti.

Çocukluk yıllarını bu evde geçiren Türkiye'nin önemli kalp uzmanlarından Muğlalı Prof. Dr. Güner Gürsel, yaptığı konuşmada, “Bu evi Muğla Üniversitesine vermekten büyük gurur duyuyoruz. Evin restore edilerek gerçek kimliğine kavuşturulması çok önemli. Akademisyenlerin ve öğrencilerin bu bahçede bilimle sanatla uğraşmaları ailemize de huzur verecek,” dedi.

Muğla evini en kısa sürede restore edeceklerini belirten Rektör Prof. Dr. Şener Oktik de, “Gürsel ailesi mensupları çok önemli bir bağışta bulundu. Ailenin bağışları Muğla Üniversitesi’nin hayallerini gerçekleştirmede umut olmuştur. Üniversitedeki akademik atmosferi burada yaşatacağız. Yapıyı ilk yapıldığı günkü haline kavuşturacağız. Burada düzenleyeceğimiz etkinliklerle üniversite ve kent kaynaşması sağlanacak. Restorasyonu da en kısa sürede tamamlayacağız” dedi.

Muğla’nın İlk Kiremit Çatılı Evlerinden 

İki katlı ve bahçeli olan ev, merhum Osman ve İfakat Gürsel çiftine ait. İki cumbası olan evin geçmişi ise 250 yıl önceye uzanıyor.  Muğla’nın ilk kiremit çatılı evlerinden biri olan tarihi yapıyı Rum ustalar inşa etmiş. Aynı zamanda Muğla’nın iki cumbalı ilk evi olan tarihi yapı, yöreye özgü yapı tarzını çok iyi anlatıyor. 1960’lı yıllara kadar içinde oturulan tarihi ev zamana yenilmemiş, halen dimdik ayakta.

Tüm Haberler