Ana içeriğe atla

TÜRBEHÖYÜK KAZILARINDA GÖZ İDOLU VE KİL HEYKELLERE ULAŞILDI

20.08.2007

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtemir başkanlığındaki bir ekip tarafından altı yıldan bu yana devam eden kazılarda sona ulaşılıyor. Sponsorluğunu Devlet Su İşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hedef Alliance Holding’in yaptığı Türbe Höyük kazılarında, 16’sı öğrenci olmak üzere toplam 85 kişi çalışıyor.

Botan Çayı kenarındaki Çiçekyurdu mezrasında yapılan kazılarda, bu güne kadar çok sayıda çanak, çömlek, tahıl taneleri, göz idolleri ve kil heykellerine ulaşıldı. 2003 yılında çıkarılan kil tablet ise, bölgenin bilinen tarihini değiştirmesi açısından çok büyük önem arz ediyor. Akad dilinde yazılmış olan bu kil tabletle ilgili olarak Yrd. Doç. Dr. Sağlamtemir; “Kazılardan önce bölgenin genellikle göçebe kavimler tarafından kullanıldığına inanılıyordu. Ancak, bir marangoz, bir dokuma ustası bayan ve şeker kamışı ticaretine ilişkin bilgiler içeren söz konusu kil tablet, bu bilimsel görüşü değiştirdi. Bize, bu bölgede de yerleşik toplulukların yaşadığını gösterdi. Gene M.Ö. 1500’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen, bu günküne benzer su veya kanalizasyon kanalları da çok önemli. Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan bu höyükteki bilgileri gün ışığına çıkarmaktan mutluyum.” dedi. 

Kazılarda günümüzden 8000–8500 yıl öncesi tarihe kadar ulaştıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtemir, “Hep vurguladığımız gibi, bölgenin bilenen tarihini değiştirecek nitelikte bulgulara rastladık. Bu yıl sonlandıracağımız kazıda özellikle Suriye’de milattan öncesi dönemlerde çok sık rastlanılan göz idolleri ile kil heykellere ulaştık. Kutsal olduklarına ve bulundukları mekânları koruduklarına inanılan göz idollerinin, Mezopotamya bölgesinin kuzey sınırını oluşturan bu bölgeden daha yukarılara ulaşmadığını düşünüyoruz.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Sağlamtemir, Ilısu Baraj Gölü sularının altında kalacak olan Türbehöyük kazılarının bir haftaya kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi. 

Ayhan Mergen
ÇEKÜL Vakfı Siirt Temsilcisi

 

Tüm Haberler