Ana içeriğe atla

TKB Üyeleri Alanya’da Buluştu: ‘Alaiye’den Alanya’ya: Doğal-Kültürel Mirasın Evrensel Boyuta Taşınması’

24.05.2010

Tarihi Kentler Birliği Alanya Buluşması 21–23 Mayıs tarihlerinde yapıldı. “Alaiye’den Alanya’ya: Doğal-Kültürel Mirasın Evrensel Boyuta Taşınması” konulu semineri, TKB üyesi belediyelerin temsilcileri, TKB Danışma Kurulu üyeleri, ÇEKÜL Vakfı genel merkez ve bölge temsilcileri ile birlikte dört yüze yakın katılımcı takip etti.

Alanya’nın tarihi ve Alanya Kalesi Alan Yönetimi çalışmaları anlatıldı
Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde başlayan seminer, TKB Danışma Kurulu ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş’in başkanlığında yapıldı. Araştırmacı-yazar Giray Ercenk“Alanya’nın Doğal/Coğrafi Zenginlikleri”, tarihçi -yazar Necdet Sakaoğlu “Alanya’da Tarihsel Süreç” ve Alanya Müzesi Müdürü, Alanya Kalesi Alan Başkanı Seher Türkmen ise“Alanya Kalesi Alan Yönetimi” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

Açılış sunumunu Alanya Belediye Başkanı Av. Hasan Sipahioğlu yaptı. Kentteki koruma çalışmaları, Alanya Kalesi’nin alan yönetim planı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvuru süreci hakkında kısa bilgiler verdi.

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ise köy projelerini anlattı. Okurcalar gibi tarihi dokusu olan köylerin yaşamaya devam etmesi için restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları yaptıklarını söyleyerek boşalmaya başlayan köylerin doğa ve kültür turizmine kazandırıldığını vurguladı. Geçtiğimiz yıl ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile inceleme gezisi yaptıklarını ve çalışmalar sonucunda olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti. Birkaç yıl öncesine kadar kimsenin ulaşamadığı Sapadere Kanyonu’na yaptıkları yürüyüş parkuruyla ulaşımı kolaylaştırdıklarını ve turizme açtıklarını belirtti. Doğan, Alanya Dünya Ormanları Projesi kapsamında ÇEKÜL Vakfı’na ağaçlandırma desteği verdiği için ayrıca teşekkür etti.

Bölgenin coğrafi ve kültürel zenginlikleri ile ilgili önemli araştırmalar yapmış olan yazar Giray Ercenk, kitabından alıntılar yaparak, Alanya’nın yaşam kültürü hakkında ipuçları vererek, bölgede doğa, insan ve kültürün bir bütün olduğunu vurgulayan zengin bir sunum yaptı.

Necdet Sakaoğlu ise, Alanya’nın tarihindeki en önemli isim Alaaddin Keykubat üzerinden yola çıkarak kent hakkında bilgiler verdi. Gökbilimcisi ve Anadolu Selçuklu Devleti’ni anlatan yazılarıyla birinci kaynak yazar olan İbn Bibi’den alıntılarla sunumunu güçlendiren Necdet Sakaoğlu, Alanya’nın kuruluşu ve Alanya Kalesi hakkında önemli bilgiler verdi. Sakaoğlu konuşmasının sonunda, Milli Eğitim müfredatına dikkat çekti: “Milli Eğitim Bakanlığı, bölgesel olarak bazı tarihi olayları ve kişileri öne çıkarmalıdır. Bu yörenin çocukları Alaaddin Keykubat’ı bilmelidir. Oysaki orta ve lise düzeyindeki tarih kitaplarında Keykubat iki cümle ile anlatılmaktadır. Ulusal tarihin yanı sıra bölgelerde öne çıkan olaylara daha geniş yer verilmelidir”  

Türkiye’nin koruma gündemine 2004 yılında yasa ile girmiş yeni bir konu olan ve TKB’nin de geçtiğimiz yıl gündemine alarak seminerlerinde sıklıkla yer vermeye çalıştığı “Alan Yönetimi” konusu, bu kez “Alanya Kalesi Alan Yönetimi” ile yeniden irdelendi. Seminer katılımcılarının dikkatle dinlediği sunumda, Alanya Kalesi Alan Başkanı Seher Türkmen, Alanya Kalesi ve kale içi yerleşim hakkında bilgi verdi. Alan Yönetim Planı çalışmasının, sınırları belirlenmiş olan sit alanı içindeki kültürel değerlerin uzun vadede korunarak yaşatılması amacıyla vizyon, araç ve yöntemlerin belirlendiği bir belge olduğunu belirtip, “Turizm”, “Koruma Amaçlı İmar Planı alt projelerinin uygulanması”, “Yönetim planlaması” ana başlıkları altındaki hedefler ve yöntemler ile ilgili detaylı bilgi verdi. Alan Yönetim ofisine de sit alanı içinde yer verdiklerini söyledi.

6,5 kilometrelik surları, 83 kule ve 140 burcu ile Alanya Kalesi, arkeolojik, kentsel ve doğal değerlerin üçünü de kapsayan 1. derece sit alanı… Tüm bu özellikleriyle uluslararası alanda bir dünya mirası olmaya aday… Alanya Belediyesi bu bilinçle, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için bir başvuru dosyası hazırlayarak teslim etti. 2011 yılında UNESCO’dan olumlu sonuç gelmesi bekleniyor.

Ayrıca TKB Özendirme Ödülleri kapsamında,  bu yıl ilk kez eklenen 'TKB Danışma Kurulu Özel Ödülü' Alanya Kalesi Alan Yönetim Planı'na verildi.  

Seminer sonunda söz alan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Alan Yönetim Başkanı Namık Döleneken de Edirne Selimiye Külliyesi Alan Yönetim planı hakkında bilgi verdi. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmek için Alanya ile aynı dönemde başvurduklarını söyleyen Döleneken, 2011 Temmuz ayında her iki kent içinde olumlu yanıt verilmesini beklediklerini söyledi. Alan yönetimi anlayışının, birlikte-eşit yetkilerle yönetmek anlamına geldiğini söyleyerek, kurumların kendi yetki alanlarından sorumlu olduğunu böylece herkesin üstüne düşeni yaptığı takdirde ortak bir çalışmayla olumlu sonuçlar alınabileceğini vurguladı.  

TKB Alanya Buluşması üç sergiye ev sahipliği yaptı. “Antalya ve Çevresi Kültürel Mirası Koruma Projeleri Sergisi”ne Kaş, Side, Burdur ve Yalvaç Belediyeleri katılarak, kentlerinde yaptıkları koruma çalışmalarını TKB üyeleriyle paylaştı. Ayrıca ÇEKÜL Vakfı Alanya temsilcisi karikatürist-mimar Ahmet Öztürklevent, ödüllü karikatürlerinden oluşan sergi ile eserlerini katılımcılarla paylaştı. “Alaiye Kitabeleri” isimli sergi de büyük ilgi gördü.

TKB Meclis Toplantısı Alanya Buluşması’nda yapıldı

2010 yılının ilk TKB Meclis toplantısı Alanya’da yapıldı. Seminerin ardından başlayan toplantı TKB Başkanı Mehmet Özhaseki’nin önderliğinde gerçekleşti. Gündemin önemli bir maddesi kapsamında TKB üyesi olmak için yapılan başvurular değerlendirildi ve 36 belediye TKB üyesi olarak kabul edildi. Yeni belediyelerin üyelikleri ise İçişleri Bakanlığı’ndan alınacak onay ile başlayacak. Böylece TKB üyelerinin sayısı 271’den 307’ye yükselmiş oldu.

Kızıl Burç önündeki Alanya limanında, bir teknede öğle yemeyi için mola veren katılımcılar, yağmur nedeniyle kale ve surları tekneden izleyebildi. Yemeğin ardından ise Damlataş Mağarası ziyaret edilebildi.

TKB Alanya Buluşması’nda, alan yönetim planının yapılmasıyla doğal ve kültürel mirasın evrensel boyuta taşınmasının daha sağlam temellere dayanacağına ve kurumlar arası eşgüdümün daha sağlıklı yürüyeceğine yeniden vurgu yapılmış oldu. Alanya Buluşması’nın ardından TKB üyeleri, 2010 yurtdışı incelemesi için Rusya’nın ikinci büyük kentti St. Petersburg’a hareket etti. 

Tüm Haberler