TAŞUCU, OSMANGAZİ ve TEKİRDAĞ KÜLTÜR ELÇİLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI | ÇEKÜL

TAŞUCU, OSMANGAZİ ve TEKİRDAĞ KÜLTÜR ELÇİLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI

20.01.2009

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi 2008-2009 programında 14 kenti kapsayan eğitimler devam ediyor. Geçen aylarda Bergama ve Alanya’da yapılan eğitimler, Taşucu, Osmangazi ve Tekirdağ ile devam etti. Önümüzdeki aylardaysa Eskişehir, Sinop, Giresun, Trabzon, Avanos, Adıyaman, Sivas, Ahlat ve Gevaş kentleri Kültür Elçilerine kavuşacak.

Eğitimlerde, çocukların kentlilik bilinci kazanmaları, yaşadıkları çevreyi farklı bir gözle algılamaları, çevresel, tarihsel ve kültürel değerlerini korumak için yöntem ve duyarlılık geliştirmeleri sağlanıyor.

Osmangazi Ördekli Hamam Kültür Merkezi / Coğrafya Sunumu

Anadolu ve Trakya'nın kültürel ve tarihsel dokusuyla öne çıkan Taşucu, Osmangazi ve Tekirdağ kentlerinde, “kültür” kavramıyla tanışarak eğitime başlayan öğrenciler, coğrafya, mimari, arkeoloji, yaşam kültürü gibi konularda yereldeki gönüllü eğitimcilerden bilgiler aldı. Öğrenciler, Taşucu’nun coğrafi özelliklerini gözlemlemek için Göksu Deltası, Osmangazi’nin Osmanlı mimarisini incelemek için hanlar ve külliyeler, Tekirdağ’ın sivil mimarisini yakından tanımak içinse Meserret sokak gibi, kentlerin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan alanlara düzenlenen gezilere katıldı.

Taşucu / Göksu Deltası

Tekirdağ Kültür Elçileri sivil mimari örneklerini inceliyor 

Kültür elçisi olabilmek için köşe bucak kentlerini inceleyen öğrenciler, geziler sırasında gördükleri eserlerin resimlerini çizerek, notlar alarak öğrendiklerini pekiştirdi. Ardından çizim ve notlarından faydalanarak, kent haritası, broşür-afiş çalışması, seramik ve bez bebek çalışması yaparak el becerilerini de geliştiren öğrenciler, kültür elçisi olarak yapacakları etkinliklerin ilk adımını böylece atmış oldu.

Osmangazi Kültür Elçileri'nin yaptığı kitap ayraçları

Taşucu Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tekirdağ Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan eğitimlerin son günü sertifika töreni düzenlendi. Velilerin yoğun katılım gösterdiği törenlere ayrıca, kent yöneticileri, okul müdürleri, gönüllü eğitmenler, ÇEKÜL Vakfı kent temsilcileri de katıldı.

Osmangazi Kültür Elçileri Aktopraklık  kazı alanında 

Öğrenciler, dört günlük eğitimlerin ardından komiteler oluşturarak, korumacılık çalışmalarına başlamak istediklerini söyledi. ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri, kentlerindeki çalışmalara devam edebilmek için, kent yöneticilerinden destek beklediklerini de ifade etti.

Taşucu Kültür Elçileri

Osmangazi Kültür Elçileri Sertifika Töreni

Tekirdağ Kültür Elçileri Sertifika Töreni