Taşınmaz kültürel mirasın korunması & Restorasyon uygulama örnekleri | ÇEKÜL

Taşınmaz kültürel mirasın korunması & Restorasyon uygulama örnekleri

28.09.2012

ÇEKÜL Akademi tarafından Tarihi Kentler Birliği için hazırlanan Kültürel ve Kentsel Koruma Eğitimleri güz takvimi başladı.

Aralık ayına kadar 10 eğitim yapılacak. “Dünya Miras Alanları ve Selimiye Camisi-Külliyesi UNESCO Süreci”, “Tarihi Doku ve Mahallelerde Canlandırma Stratejileri”, “Tarihi Yapıların Korunmasında Mimarlık Tarihinden Öğrendiklerimiz” ÇEKÜL Akademi’nin yeni eğitim başlıkları arasında.

Belediyelerin koruma alanında çalışan ekiplerine yönelik hazırlanan eğitimlerde, uygulayıcıların somut ve somut olmayan kültürel miras alanlarındaki koruma sürecini doğru yönetmeleri, sektördeki güncel bilgiyi takip etmeleri, bilgi-tecrübe paylaşımında bulunmaları, kentin ve kentlinin ihtiyacı doğrultusunda analiz yapmaları ve teknik konularda donanım kazanmaları amaçlanıyor.

Güz takviminin ilk eğitimi “Taşınmaz kültürel mirasın korunması & Restorasyon uygulama örnekleri” başlığında yapıldı. Eğitime Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi, Karadeniz Ereğli Belediyesi, Trabzon Belediyesi, Silivri Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden katılım sağlandı.

Restaratör İsmail Önel’in anlatımıyla restorasyon şantiyeciliği, restorasyonda malzeme seçimi, Türk el sanatlarına ait uygulama teknikleri(Kündekâri, sedefkâri, kalemişi, alçı vitray vb.), doğru uygulanmış restorasyon örnekleri anlatılarak, yaşanmış tecrübeler paylaşıldı.

Alan ziyaretleri

Yeni Cami Hünkâr Kasrı / Eminönü

Eğitmenimiz ve aynı zamanda kasrın restorasyon çalışmasında görev almış İsmail Önel ve Mimar Hatice Karakaya, Kasrın restorasyon süreci hakkında bilgi verdi. Edirnekâri üzeri renkli kalem işleri, sedef kakmalı kündekâri kapılar, rengârenk vitraylı camlar, altın varakla zenginleştirilmiş ahşap oyma saçak altı süslemeleri ve 17. yüzyılın İznik çinilerinin temizlik, onarım, bakım ve koruma süreçleri anlatıldı.  

 

Eyüp Sultan Türbesi / Eyüp

Türbe sandukasının etrafındaki betonun sökülüp Fatih Sultan Mehmet dönemine ait tuğla döşemelerin nasıl ortaya çıkarıldığı, kubbedeki kurşunların nasıl değiştirildiği ve duvarlardaki çinilerin nasıl söküldüğü Akademi katılımcılarıyla paylaşıldı.

 Zal Mahmut Paşa Cami /  Eyüp

Horosan harcı,  kündekâri kapı ve pencerelerin onarımları, tavandaki malakâri kalem işlerinin detayları anlatıldı.

Atik Valide Külliyesi / Üsküdar

İsmail Önel ve Akademi ekibine, şantiye şefi Demet Aksu eşlik etti. Yapının tarihçesi, dönemlere göre aldığı işlevler, kubbelerde oluşan deliklere (boşluklar)  yapılan yamalar, bitkilerden arındırma yöntemleri, beton sıvanın kaldırılarak horosan harcının kullanılması, dönem eklerinin nasıl görülmesi gerektiği hakkında bilgi verildi.

Üç gün süren eğitimin sonunda ise değerlendirme toplantınsın arından katılımcılara sertifikaları verildi.

Güz takviminin ikinci eğitimi 3-5 Ekim tarihinde yapılacak: “DÜNYA MİRAS ALANLARI VE SELİMİYE CAMİİ-KÜLLİYESİ UNESCO SÜRECİ”

Detaylı bilgi: http://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/icerik.asp?ID=149