Ana içeriğe atla
Taş Mektep 33 Yıl Sonra Öğrencilerle Buluştu

Taş Mektep 33 Yıl Sonra Öğrencilerle Buluştu

30.06.2022

ÇEKÜL Bilgi Ağacının bu yıl ilk kez düzenlediği Tirilye Taş Mektep Yaz Okulu 22-24 Haziran arasında gerçekleştirildi.

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye, zeytin ağaçları ve geleneksel kent dokusuyla doğal ve kültürel mirası zengin bir kent. Taş Mektep ise, kentin önemli kültür miraslarından biri. 1904-1909 yılları arasında neo-klasik tarzda yapılan bina 1924’e kadar Hristiyan din görevlilerini yetiştiren bir ruhban okulu olarak faaliyet sürdürmüş. Sonrasında 1986’a kadar yetim ve öksüz çocukların eğitimini üstlenen bir okul olmuş. 1989’da da bina hasarlı olması nedeniyle boşaltılmış. 2017 yılındaysa Mudanya Belediyesi tarafından restorasyonuna başlatılmış.

Restorasyonun tamamlanmasının ardından çok yönlü bir merkez olarak kullanıma açılan Taş Mektep, yıllar sonra ÇEKÜL Bilgi Ağacı tarafından hazırlanan yaz okulu ile yeniden çocuklarla buluştu. Mudanya Belediyesinin desteklediği Tirilye Taş Mektep Yaz Okulu, 3 gün boyunca çocukları kültürel ve doğal miras kavramlarıyla tanıştırdı. Yaşadıkları kentin çevresi, doğası ve tarihiyle etkileşime geçmelerini sağladı.

Yaz okulunun ilk gününde öğrencileri, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu karşıladı. Bu samimi açılıştan sonra yaz okulunun ilk günü “Tirilye’yi Keşfediyorum” atölyesiyle çocukların kentin sokaklarını meraklı bir gezgin gibi keşfetmesiyle tamamlandı.

Yaz okulunun son iki gününde ise Tirilye’nin en önemli doğal ve kültürel miraslarında biri olan zeytin ağacı ile ilgili atölyeler yapıldı. “Eşsiz Dostum Zeytin’in Maceraları” atölyesinde öğrenciler zeytin bahçelerini, modern zeytinyağı üretim tesisini gezerek inceleme şansı buldu ve zeytin üreticilerinden, uzmanlardan bilgi aldı. Son gün ise bir zeytin ağacı ile bir çocuğun tanışmasını anlatan “ Zeytin Ağacı Masalı”nı dinleyerek,  zeytinin doğadaki serüveni keşfederek resimlediler.

Toplam 22 çocuğun katıldığı Tirilye Taş Mektep Yaz Okulu güzel anılarla ve öğrencilerin önümüzdeki yaz tekrar bir araya gelmek temennisiyle sonlandı.

Tüm Haberler