Ana içeriğe atla

Tarihin izleri Erzin’de canlanıyor

12.06.2014

Narenciyesi ve İssos savaşı ile adını duyuran Hatay’ın ilçelerinden Erzin, Tarihi Kentler Birliği’nin yeni üyelerinden. TKB üyeliğinin ardından Erzin, tüm bu zenginlikleriyle görünür olmayı, kent içindeki eserlerin, sokakların onarılmasını, meydanlarının, çarşılarının düzenlenmesini hedefliyor.

Belediye Başkanı Kasım Şimşek ve Erzin Kaymakamlığından Songül Karaosmanoğlu ile Doğan Akyol, ÇEKÜL Vakfı Çarşamba Kent Toplantılarına katılarak, kentte yürütecekleri koruma çalışmalarını ÇEKÜL uzmanlarıyla paylaştı. Önce kentteki kültürel miras değerlerinin durumu hakkında bilgi alan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve uzmanlar, ardından görüş ve önerilerini Erzin yerel yönetimiyle paylaştı.   

İssos antik kentinde ve çevresindeki çalışmalar ve sorunları

Mezopotamya'yı Yunan kültürüne Anadolu’yu İslam ülkelerine bağlayan merkez konumundaki İssos, Geç Hitit, Selaukos, Pers, Bizans ve Osmanlı imparatorluğuna ev sahipliği yapmış. Kuzeyinde Kastabala antik şehri ile kuzey doğusunda Toprakkale ve güneyinde binlerce yıllık tarihi ile Payas’a komşu önemli bir konuma sahip.

2006’daki ilk kazıların ardından 2011 yılında Erzin Belediyesinin de katkıları ile kazılar yeniden başladı. Bulunan Artemis mozaiğinin de olduğu hamamın çevresi yine belediye tarafından çevrildi ve bir bekçi görevlendirildi.  2011 yılında yer altı jeo radar tekniği ile bölgenin yer altı haritası çıkarılarak Roma yolu, Amfi tiyatro ve kent merkezinin yeri tespit edildi.

Antik kent, civar köylerdeki çobanların hayvan otlatma alanı olarak kullanılıyor. Tahrip edilmiş su kemerleri ise tarım arazilerinin ortasında yer alıyor.

Toprakkale kalesi, ilk çağlarda Çukurova’yı Suriye’ye bağlayan Amanos geçidini kontrol altında tutmak için yapılmış.  75 m yüksekliğinde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale, İssos’a 10km uzaklıkta. Kastabala antik kenti ise İssos’un 30 km kuzeyinde yer alıyor.

Uzmanlar alan incelemesine gidecek

İssos ovasında yer alan bu üç alanı bütüncül bir yaklaşımla yeniden değerlendiren ÇEKÜL uzmanları, bağlantı yollarının güçlendirilmesi, su kemerlerinin onarılması, alanın koruma altına alınması, alan yönetim planının hazırlanması, İssos savaşının canlandırıldığı bir panorama müzesinin yapılması gibi projeler hakkında daha detaylı öneri geliştirebilmek için Erzin’e gidecek.

Son yıllarda Antakya’da başlayan koruma çalışmaları Dörtyol, Payas ve Samandağ ilçeleri ile köylerine kadar yayılmıştı. Şimdi ise Erzin’de planlanan çalışmalarla Hatay ilçe ve köy bütününde koruma ivmesini yükselten kentler arasına girdi. Hatay’ın koruma modelini başarılı kılan etkenlerin başında ise valilik, belediye ve kaymakamlık birimlerinin eşzamanlı ve ortaklık kurarak, aynı hedefler doğrultusunda çalışmaları gösterilebilir.       

 

Tüm Haberler