TARİHİ YARIMADA'YA HEMŞEHRİLİk BEYANNAMESİ | ÇEKÜL

TARİHİ YARIMADA'YA HEMŞEHRİLİk BEYANNAMESİ

26.12.2003

EMİNÖNÜ PLATFORMUNUN “EMİNÖNÜ HEMŞEHRİLİK BEYANNAMESİ” 29 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ İMZAYA AÇILDI...

(Vatandaşların çoşkulu katılımıyla yapılan bu etkinlikle ilgili diğer görüntüler için lütfen Platformun web sitesine bakınız!

http://eminonuplatformu.org )

Dünya kültür mirası İstanbul’un tarihi yarımadasının tarihi Eminönü’süne vaktiyle sahip olduğu itibarı yeniden kazandırmak için kurulan “Eminönü Platformu”, şimdi de “Eminönü Hemşehrilik Beyannamesi”ni 29 Aralık 2003, Pazartesi günü, Nuruosmaniye Caddesi’nde törenle imzaya açıyor!

 Eminönü Platformu (*) , 29 Aralık 2003, Pazartesi günü, saat 12.00’de Nuruosmaniye Caddesi üzerinde düzenlediği sokak töreninde, “Eminönü Hemşehrilik Beyannamesini”ni Eminönülü’lerin imzasına açacak. Platform, böyle bir etkinlikle, hemşehrilik bilincini pekiştirmek ve yaklaşan yerel seçimlerde katılımcı demokrasinin sağlıklı işlemesi ve seçmenlerin kime oy vereceği konusunda daha bilinçli davranmaları, özellikle seçmen listelerindeki kayıtlarını 5 Ocak 2003 akşamına kadar kontrol etmeleri için simgesel olarak bir “toplumsal sözleşme” kavramından yararlanmayı amaçlıyor... “Eminönü Hemşehrilik Beyannamesi”yle -Ahmet Hamdi Tanpınar’a da bir gönderme yapılarak-, vatandaşlardan, “şehirde belediyenin veya devletin bir misafiri gibi” oturmayıp, “çevresine sahip çıkarak, onu koruyacağı” yolunda söz alınıyor...

 Program:

 12.00 – Nuruosmaniye Caddesi’nde Toplanma ve Açılış (Cağaloğlu) - Ahırkapı Roman Orkestrası

12.15 – Platform Sözcülerinin konuşmaları

12.30 – 13.00 “Eminönü Hemşehrilik Beyannamesi”nin imzaya açılması

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(*) Ayrıntılar ve Beyanname metni http://eminonuplatformu.org  web sitesinde...