Ana içeriğe atla

Tarihi sinemadan tasarım atölyesine

03.04.2013

Kadıköy'ün 1960'lı yıllardaki ünlü Özen Sineması, tasarımcıların buluştuğu ve proje ürettiği bir merkez olarak işlevlendirildi. Özen Sineması, ÇEKÜL Vakfı ve Kadıköy Belediyesi ortaklığında yürütülen Yeldeğirmeni Yenileme Projesi kapsamında onarıldı. Kadıköy'ün sorunlarına yaratıcı fikirleriyle yeni çözümler sunacak "Tasarım Atölyesi Kadıköy" kısa ismiyle "TAK", 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00'da açılacak.

TAK, tasarımcılar, Kadıköylüler, ulusal ve uluslararası üniversiteler ile çeşitli proje taraflarını bir araya getirecek. Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji işbirliği ile yürütülecek olan TAK, çalışmalarında özgür ve bağımsız olacak.

1970'lere kadar sinema olarak hizmet ettikten sonra depo olarak kullanılan tarihi Özen Sineması, son yıllarda harap durumdaydı. Kadıköy Belediyesi, Vakıflardan tarihi binayı kiralayarak yapı formu ve iç mekanını bozmadan kapsamlı bir tadilattan geçirdi. 400 metrekare büyüklüğündeki atölyede 200 tasarımcı aynı anda çalışabilecek.

1960'lı yıllarda faaliyete geçen Özen Sineması Sroçkin adında bir Rus tarafından işletiliyordu. 1970'li yılların sonuna kadar faaliyet gösteren sinema, o dönemde Anadolu Yakası'na elektrik gelmediği için kendi elektriğini kendi üretiyordu. Uzun yıllar Yeldeğirmeni semtine canlılık katan sinemada Vurun Kahpeye, Susuz Yaz, Benhur ve Senede Bir Gün gibi ünlü yerli filmler de gösterilmişti. Özen Sineması, Kadıköy'ün ayakta kalan en eski sinema binasıydı.

Tasarım Atölyesi'nin açılış törenine, tasarımcılar, mimarlar, sivil toplum kuruluşları ve Kadıköylüler davetli.

TARİH:04 NİSAN 2013 PERŞEMBE / 17:00
YER :Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No :61 YELDEĞİRMENİ-KADIKÖY

0 216 418 52 98

www.kadikoytasarim.org 

Tüm Haberler