Ana içeriğe atla

TARİHİ KIRKKAŞIK BEDESTENİ AÇILDI

13.03.2007

Tarsus’ta, onarım çalışmalarıyla kapalıçarşıya dönüştürülen tarihî Kırkkaşık Bedesteni, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa Tarsus Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve çok sayıda davetli katıldı.

Tarsus Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, bir kentin gelişmesinin o kentin insanlarının özverileriyle ve gayretleriyle sağlanacağını dile getirerek, Tarsus’un tarihinin gün ışığına çıkması için herkesin mücadele vermesi gerektiğini vurguladı.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kırkkaşık Bedesteni’nin onarımına 2004 yılında başladıklarını ve bu çalışmayla 2005 yılında Tarihî Kentler Birliği Proje Yarışması’nda başarı ödülü aldıklarını söyledi. Onarılarak etnografya müzesine dönüştürülmesi hedeflenen, ancak daha sonra vazgeçilen bedesteni, şu anda hediyelik eşya satışı yapılacak çarşı olarak değerlendirdiklerini belirten Kocamaz, çarşıdaki 24 işyerinin çalışmaya başlayacağını bildirdi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Bedestenler yaşamın devam ettiğinin kanıtıdır. İnsanlar akıp gelen değerlere baktıklarında, kendi hayatlarının yenilendiğini göreceklerdir. Bu açıdan tarihi binalar, Tarsuslular’ın hafızalarını sürekli yenilemiştir. Bugün bu tarihî kapı açıldığında, tarihle yeniden buluşacağız. Artık malın sahipleri hepimiz olacağız. Tarihî eserlerimizle kucaklaşmalı, bir bütün olmalıyız.”dedi.

 

Tüm Haberler