Tarihi kentler bir kez daha YAPEX fuarında buluşacak | ÇEKÜL

Tarihi kentler bir kez daha YAPEX fuarında buluşacak

07.07.2014

Tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için son yıllarda önemli bir buluşma noktasına dönüşen YAPEX Restorasyon Fuarı, Antalya Expo Center'da 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelecek katılımcı ve ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.

 Tarihi Kentler Birliği’nin desteklediği ve ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile yapılacak olan YAPEX Restorasyon Fuarının bu yılki ana teması, “Kentsel ittifaklar ve paylaşan kentler” olarak belirlendi. 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya Expo Center’da, Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapılacak fuar, TKB üyesi belediyeler, koruma sektörü profesyonelleri ve uluslararası kurumların katılımı ile gerçekleşecek.

 Tarihi İpek Yolu kentlerinin deneyimleri paylaşılacak

Tarihi Kentler Birliğinin kurduğu uluslararası ağların içinde yer alan kurumlar, fuar kapsamında düzenlenecek panelde bir araya gelecek. Avrupa Tarihi Kentler Birliği, İpekyolu Küresel Birliği, Avrupa Müze Akademisi ile Türk Dünyası Müzeler Birliğinden temsilcilerin katılacağı panelde, geliştirilen yöntem, deneyim ve yeni metotlar paylaşılacak.

 "Kentsel ittifaklar ve paylaşan kentler" temasının alt başlıklarını oluşturulan ve TKB tarafından yürütülen Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları ile Kültürel Rota Planlama çalışmalarının sonuçları da panel kapsamında paylaşılacak. Batıdan doğuya ulaşan tarihi İpek Yolundaki kentler ile Türkiye’nin tarihi kentleri panelde tanışma fırsatı bulacak.      

 YAPEX Restorasyon Fuarı, bu yıl 13.sü düzenlenen TKB Özendirme Yarışmasının sergi ve ödül törenine de ev sahipliği yapacak. 

 TKB üyesi ve üye olmayı hedefleyen yerel yönetimler, fuara katılarak zengin bir mozaik oluşturacak. Belediyeler, kültürel ve doğal mirasın korunması için yaptıkları proje, uygulama ve yeniden işlevlendirme çalışmalarını koruma sektörü profesyonelleri ve fuar katılımcılarıyla paylaşacak.