Ana içeriğe atla

TARİHİ KENT ÇORUM DÜNYA KENTİ OLMA YOLUNDA

05.02.2008

Çorum’da Hitit Akademi Derneği tarafından düzenlenen “Üniversite ve Kent” konulu panelde, kentin tarihi dokusu ve kentsel yaşantısı değerlendirildi.

Yedi bin yıllık tarihi zenginliği olan Çorum Kenti’nin tarihi dokusunun en önemli sembolü Hitit Uygarlığı. Selçuklu ve Osmanlı kültürünün de izlerini taşıyan kent, UNESCO tarafından koruma altına alınan ülkemizdeki dokuz tarihi değerden biri. Tarihi Kentler Birliği’nin de üyesi olan Çorum, son dönemde kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkmak için önemli adımlar atıyor.

Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde Çorum Hitit Akademi Derneği tarafından düzenlenen “Üniversite ve Kent” konulu bir paneldi. ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulları üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş’in oturum başkanlığını yaptığı panele ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Mimar Behruz Çinici, Hitit Üniversite Rektörü Prof. Dr. Serdar Kılıçkapan ve Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz konuşmacı olarak katıldı.

Çorum’da Gazi Üniversitesine bağlı fakülteler ve meslek yüksel okulları 2006 yılından bu yana kentin tarihsel mirasına yakışan bir isimle “Hitit Üniversitesi” olarak hizmet vermeye devam ediyor. Kentle bütünleşme çabası içinde olan Üniversite, Hitit Akademi Derneğinin organizasyonuyla sorunlarını da paylaşma fırsatı buldu. Rektör Prof. Dr. Serdar Kılıçkapan, en büyük sıkıntılarının barınma sorunu olduğuna dikkat çekerek, Çorum halkından Üniversitesine sahip çıkmasını istedi.

Üniversitelerin kentler üzerindeki etkisinin de konuşulduğu panelde Prof. Dr. Ruşen Keleş de bir konuşma yaptı. Keleş, konuşmasında işlevsel olan ve halkın ihtiyaçlarına cevap veren, kentin sorunlarıyla ülkenin sorunlarına cevap üreten üniversitelerin hayata geçirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise yaptığı konuşmada, kentin, değerlerini doğru kullandığı taktirde “Dünya Şehri” olma yolunda hiçbir engelin olmadığını söyledi. Sözen, “Çorum’da önce ciddi bir altyapı çalışması yapılmalı ve kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmeli” dedi.      

Akademisyenler ve yerel yöneticiler, panelin ardından Çorum’un tarihi mekanlarını incelemek için kenti gezdi. Yeni Hamam, Velipaşa Hanı ve Saat Kulesi’nde inceleme yapan heyet, Çorumdaki tarihi mirası ve kültürel değerleri koruma çalışmalarının başarıyla devam ettiğini söyledi.  

Tüm Haberler