Ana içeriğe atla

TARİHÎ BİNA SEMT MERKEZİ OLDU

05.03.2007

Konak Belediyesi, Oteller Sokağı’nda bulunan “Nebahat Tabat Yetiştirme Yurdu” binasını, “Basmane Semt Merkezi” olarak kullanılmak üzere restore etti. 32 yıldır atıl durumda olan bina, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun mülkiyetinde yıllarca yurt binası olarak hizmet verdi. Yapı, bu çalışma sonucunda tarihî dokusuna yeniden kavuşturuldu, Basmane Semt  Merkezi tören ile hizmete açıldı.
            
Yıllarca Çocuk Esirgeme Kurumu’nun mülkiyetinde “Nebahat Tabat Yetiştirme Yurdu” olarak kullanıldıktan sonra atıl kalan  binada Konak Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından çeşitli eğitimlerin verileceği belirtildi. 1973 yılından bu yana kullanılmayan ve bakımsızlık nedeniyle tahrip olan binanın restorasyonun maliyetinin % 60’ını İl Özel İdaresi tarafından oluşturulan “Koruma Altındaki Tarihî Binaları Destekleme Fonu”ndan karşılandığı açıklandı.
             
İzmir 1 Numaralı Tarihî ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ikinci derece arkeolojik sit alanı içine alınan binanın restore edilmesiyle oluşturulan Basmane Semt Merkezi’nin açılış törenine İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Güney Deniz Saha Komutanı Alev Gümüşoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Bülent Baratalı, Erdal Karademir, Yılmaz Kaya, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar katıldı. Basmane Semt Merkezi’nin açılış töreninde Konak Halk Eğitim Merkezi mankenleri tarafından sunulan Türk motiflerinin yorumlandığı “yansımalar” isimli defile ilgiyle izlendi.
 

   
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, tarihî binaların toprağın ve kimliğin topluma ait olduğunun göstergesi olduğunu ifade ederek, binada ikinci bir yaşam başlatıldığı  için emeği geçen herkese teşekkür etti.
     
Semt Merkezi binasına tarihî kimlik kazandırmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, önceden kentin ileri gelenlerinin yaşadığı bölgede Basmane Tren Garı’nın yapılmasının ardından binaların otel olarak kullanılmaya başlandığını ifade etti.
     
1999 yılından  dönemin İzmir Valisi Kemal Nehrozoğlu’nun  binayı restore edilmesi için ÇEKÜL’e bağışladığını hatırlatan Tunçağ, aradan geçen uzun zamana karşın restorasyonun yapılmadığını söyledi.    

       

Tunçağ,”Biz de ÇEKÜL’ ile anlaşarak  protokol imzaladık ve restorasyon projesini üstlendik. Binanın kullanımı on yıllığına Konak Belediyesi’ne devredildi. Ağırlama ve karşılama odası, çalışma odalarının bulunduğu Basmane Semt Merkezi’nde Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinin çeşitli konularda eğitimler verecek. Restorasyon 390 bin YTL’ ye  maloldu. Maliyetin 240 bin YTL’lik, % 60’lık bölümünü İl Özel İdaresi’nin oluşturduğu “Koruma altındaki binaları destekleme fonu’ndan karşıladık” dedi.

      

İzmir’de ki tarihî dokunun % 80’inin Kemeraltı ve çevresinde yoğunlaştığını vurgulayan  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, bu tarihî zenginliği ayağa kaldırmak için çalıştıklarını söyledi.
      
Kadifekale ve Konak Meydanı arasında kalan bölgenin koruma planlarının yapıldığını, konuyla ilgili Bakanlar Kurulu’ndan  kararın çıktığı anda  hem Konak Belediyesi’nin hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırım gücünün aratacağını kaydeden Kocaoğlu,” Agora bölgesinin kamulaştırılması için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kadifekale’nin restorasyonunu da sürdürüyoruz. Agora ile Kadifekale’nin arasında olduğu bilinen antik tiyatronun açığa çıkarılması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. 45 evin kamulaştırmasını tamamladık. Tarihi canlandırarak İzmir’e gelen turistleri en azından bir iki gece kent merkezinde tutabilmeyi amaçlıyoruz. Bu binanın da İzmir’in kültür ve sanat hayatına yapacağı katkıları şimdiden görüyoruz” diye konuştu.
      
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise Basmane Semt Merkezi binasının restorasyonunun % 60’ını karşılayarak projeye ivme kazandırdıklarını belirtti. Vali Köksal, tarihi binaların restorasyonu için proje getiren belediyelere maliyetlerin % 60’ı ile % 80’i arasında katkı yaparak destek olduklarını söyledi.  Geçen sene 15 projeye bu şekilde destek verdiklerini bu sene de 11 projeyi desteklemeyi kararlaştırdıklarına değinen  Vali Köksal, “geçen yıl bize proje getirenlerin tümüne destek verdik” dedi.

Kültürel mirasa gönüllü katkı

Konak Belediyesi’nin talebi üzerine  Basmane Semti, Fettah Mahallesi, 1299 Sokak No: 7’de bulunan 450 metrekarelik binanın rölöve, restitüsyon projeleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Mimarlık Fakültesi, Mimari Restorasyon Bölümü, elektrik projesi elektik mühendisi Ümit Yılmaz, statik güçlendirme projeleri İnşaat Yüksek Mühendisi Necati Uzakgören, makine mühendisliği projeleri ise Naci Uzakgören tarafından gönüllü olarak yapıldı.


 

Tüm Haberler