Ana içeriğe atla

TARİHİ BAKIRCILAR ÇARŞISI YENİLENDİ

15.01.2007

ÇEKÜL Vakfı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gaziantep Tarihsel Doku ve Kültürel Mirası Koruma Projesi” kapsamında Gaziantep İl Özel İdaresi’nin maddi desteğiyle yenilenen tarihi Bakırcılar Çarşısı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un katılımıyla açıldı.
 
Yenilenen tarihi “Bakırcılar Çarşısı”nın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, AB Teknik İşler Direktörü Michael Jay, GAP Bölgesi'nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı Teknik Destek Ekibi Proje Müdür Yardımcısı Gökhan Menteş ve Gaziantepliler katıldı.

Gaziantep halkının da büyük önem verdiği ve desteklediği tarihi “Bakırcılar Çarşısı” yenileme çalışması, “kamu-yerel-sivil-özel” birlikteliğin başarılı ve somut örneklerinden biri niteliğini taşıyor. Toplam 600 metrelik aksta yapılan çalışmalar kapsamında altyapı, döşeme kaplamaları ve aydınlatma armatürleri yenilenirken, 280 dükkanda cephe sağlıklaştırma çalışması yapıldı.
 

Bakan Atilla Koç, konuşmasında her şeyi devletten beklemenin yanlış olduğunu vurgulayarak Bazı valiler ve idareciler her şeyi devletten bekleyerek bir şeyler yapmak istiyor; ama Gaziantep'te böyle değil. Burada herkes bir şeyler yapmanın peşinde. Bunun için burada çalışan tüm idareci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum dedi. Bakan Koç, Türkiye'de binlerce tarihi mekanın olduğunu hatırlatarak, Bir çok ülke, petrol kuyularıyla övünerek gelir elde ettiklerini söyler. Biz Türkiye'de petrole karşı turizmimizi canlandırabiliriz. Buradaki petrol kuyusu değil; ama burası bir kültür ve turizm kuyusudur. Bu nedenle buralara gerekli ilgiyi göstermeliyiz. Biz bu düşüncelerle hareket ederek bir çok şeyi aşıyoruz. Vatandaşlar ve idarecilerinde kendi çabalarıyla başarıya ulaşması bizi memnun ediyor. diye konuştu.

Son olarak ÇEKÜL Vakfı Gaziantep Temsilcisi Zafer Okuducu ve Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir Bakan Koç’a “Tarihsel Doku ve Kültürel Mirası Koruma Projesi” kapsamında yer alan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Bakırcılar Çarşısı ile birlikte tarihî Kır Kahvesi’nin açılışı da gerçekleştirildi; aynı zamanda tarihî üç bina arasına yapılacak olan Yeni Han’ın temeli atıldı. 

 


 

Tüm Haberler