Ana içeriğe atla

SÖZEN, 18 OCAK’TAKİ TÖRENDE KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜNÜ ALDI

01.02.2008

Kültür Bakanlığı’nın 2007 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, 18 Ocak 2008 günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Metin Sözen’e verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Bakanı Ertuğrul Günay’ın ev sahipliğinde düzenlenen tören, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin yer aldığı, Cumhuriyet döneminin simge yapılarından eski Türkocağı’nda yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere, TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve üyeleri, Anadolu’nun dört bir yanından gelen ÇEKÜL Vakfı mensupları, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Arsın Aydınuraz, çok sayıda sanatçı ve Metin Sözen’in dost ve yakınları da törende hazır bulundular.

Saat 17.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan tören, Devlet Çok Sesli Korosu tarafından icra edilen Carl Orff’un Carmina Burana’sı ile başladı. Ardından Sözen’in çalışmalarından kesitleri içeren kısa bir belgesel gösterildi. Daha sonra konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2007 Kültür Büyük Ödülü’nün kültürel mirası koruma, kullanma, yaşatma amaçlı başarılı proje ve uygulamalardaki üstün gayret ve çalışmaları dolayısıyla Prof. Sözen’e verildiğini açıkladı ve “bu kararın alınmasında asıl belirleyici olan Sayın Sözen'in kültür alanımız içinde hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki örnek, öncü ve önder kişiliğidir dedi. Bakan Günay, “bu kararın ne kadar isabetli olduğunu, bir kere de bu kararı açıkladığımız günden bu güne kadar gerek basında yer alan gerekse bize gelen çok olumlu tepkiler de doğrulamıştır” diyerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ve Prof. Sözen’i ödülü vermek ve almak üzere sahneye davet etti.


Törenden kısa canlı görüntüler: [1] [2] [3] [4] [5]

Cumhurbaşkanı Gül, ödülü verirken yaptığı konuşmasına Gül, Prof. Dr. Sözen'i ve onu ödüle değer bulan Değerlendirme Kurulu’nu tebrik ederek başladı ve “Hem tarihi eserlerimize sahip çıkma, hem de yeni yerleşim birimleri, şehirlerimizi, caddelerimizi kurarken aynı estetik, güzellik, zarafet içerisinde de yeni bir akımın başlayacağını ümit ediyorum. En büyük arzum bunun yeni bir bilinci oluşturması bir taraftan eski eserlere sahip çıkarken yeni kurduklarımızın da ileride övünülecek şekilde güzel estetik ve şirin olması” dedi.

Ödülü (Mimar Metin Keskin'in tasarımı) aldıktan sonra, uzun alkışlar arasında mikrofona gelen Prof. Dr. Metin Sözen bir “bu ülkenin topraklarının sahibi olarak almayı bir onur öğesi” değerlendirdiği bu ödülün “Cumhuriyet Türkiye’sini en iyi yerlere taşıma konusunda büyük önem taşıdığı”nı vurgulayarak söze başladı. İnsanlar ve toplumların bir araya gelmelerinin Türkiye'nin gelecek umudu olduğunu belirten Prof. Dr. Sözen, Cumhuriyet’in temel ilkelerinin korunması ve Anayasa konusunda kısa fakat çarpıcı mesajlar verdi.

Sözen, “Türkiye Anayasası doğru yazılacaksa birinci maddesi ‘Türkiye bir kültür ülkesidir’ olmalıdır. Bu kültürün her kuşak tarafından paylaşılması gerekir. Bu maddeyi sadece konulmuş olsun diye değil, Anayasa’ya içini uygarlık tarihinin yazıldığı büyüklükteki bir ülkenin baştacı ve geleceği için koyacağız” dedi.

Sözen’in konuşmasının tam metni için tıklayınız…

Tüm Haberler