Ana içeriğe atla

SİVAS’IN DENİZİ KIZILIRMAK

05.02.2008

Anadolu için, Selçuklu, Osmanlı ve eski uygarlıkların izleriyle, içinden akıp geçen “Su”larıyla  ayrı bir önemi olan Sivas’ta, hazırlanan proje ile Kızılırmak çevresinin cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor.

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı ile ortaklaşa hazırlanan proje ile Sivas’tan doğan ve Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ın kent merkezinden geçen kısmı turizme kazandırılacak.

Proje kapsamında, ırmak kenarında sosyal tesisler, rekreasyon alanları, eğlence merkezleri ve mini tren yolunun yer alması planlanıyor. Projeyle ilgili heyecanlı olan Sivaslılar ve Sivas Valisi Veysel Dalmaz, çalışmaların Mart ayında başlayacağını açıkladı.

Hazırlanan projeyle Kızılırmak içine yapay göller, şelaleler, bentler, adacık ve köprüler yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla Kızılırmak’ta su sporlarının yanı sıra farklı aktivitelerin de yapılması planlanıyor.

Son yıllarda kentin çehresinin değişmesi için yoğun mücadele veren kent yöneticileri ve kent halkı, Kızılay’ın Sivas’a kazandırılması projesi ile şehrin iki yakasının bir araya gelmesinin bu değişim için önemli bir gelişme olduğunu düşünüyor. 

“SİVAS’TA DENİZ VAR FAKAT FARKINDA DEĞİLİZ”

Üç yıl içinde bitmesi hedeflenen proje hakkında Vali Veysel Dalmaz “Sivas’ta deniz var fakat farkında değiliz. Kızılırmak’ı simge yaparak Sivas’a denizi olan bir Anadolu kenti hüviyeti kazandırabiliriz. Bu konuyu Belediye Başkanımız Sami Aydın ve Çekül Vakfı yetkilileriyle  ayrıntılı konuştuk. Bir çalışma komisyonu kurarak, atıl vaziyette duran nehri, şehrin yararına kullanabiliriz” dedi.   

Tüm Haberler