Ana içeriğe atla

SİVAS’A 7 BİN ARDIÇ AĞACI

16.10.2007

ÇEKÜL Vakfı olarak Aras Kargo ile sosyal sorumluluk projelerine kapsamlı bir örnek olacağına inandığımız “Yeşile Hayat Hayata Yeşil” projesini, 7 Ekim 2007 Pazar günü Sivas`ın Divriği ilçesinde başlattık. Birçok ilde ormanlar oluşturma hedefiyle yola çıktığımız projenin ilk adımı, Divriği’de 7000 ardıç fidanı dikilerek atıldı.

Ardıç fidanlarını ait olduğu Anadolu topraklarına yeniden kazandırmak amacıyla Sivas’ın Divriği ilçesinde, Aras Cargo ve ÇEKÜL Vakfı çalışanları, temsilcileri ve Divriği halkının katılımıyla ağaç dikim töreni gerçekleştirildi.

 

Aras Cargo Genel Müdürü Evrim Aras Sağıroğlu, bugüne kadar Aras Cargo olarak gerçekleştirdikleri tüm sosyal sorumluluk projeleriyle çevreye duyarlılıklarını ortaya koyduklarını, yeni başlatılan ağaçlandırma kampanyasının da tıpkı diğerleri gibi uzun soluklu olacağını söyledi.  Sözlerine “İlk adımımızı ülkemizin en kurak illerinden biri olan Sivas’ta atarak, artık ‘çölleşme’ olgusunun ülkemiz için de büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekmek istedik. Daha yeşil bir ülkede yaşama arzumuz bizi böylesi kapsamlı bir kampanyaya yöneltti.” şeklinde devam eden Sağıroğlu, doğal ve kültürel varlıkların korunması konusunda başarılı projeler gerçekleştiren deneyimli bir vakıfla çalışmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, konuşmasında doğa ve kültürün birbirinden kopmayan iki parça olduğunu belirterek, nüfusumuzla birlikte artan sorunları çözecek olanın yine kendi gücümüz olduğunu belirtti. Bu sorunların çözümünde özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşu birlikteliğinin önemine değinerek bu etkinliğin güzel bir örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Ortak geleceğimiz için ortak geçmişimizin simgesi ardıç ağacı ile yola çıkıldığına değinerek sözlerini çölleşmeye yüz tutmuş Divriği dağlarını Sivas Valisi, Divriği Kaymakamı, Orman bakanlığı çalışanları ve yöre halkının da destekleriyle yeniden yeşerteceklerini belirterek tamamladı.

Sivas Kaymakamı Mustafa Çit ise “Tarih kaynayan bu topraklarda ne yazık ki ağaca hasret kaldık. Bütün tarihi konaklara baktığımızda Divriği’de ahşap olarak ardıç kullanılmıştır.” Sözlerine eskiden ardıçla kaplı bu toprakların ÇEKÜL Vakfı’nın da katkılarıyla eski haline gelmesi için sabırla bekleyeceklerini ve tüm Divriği halkının da bu kutsal projeye destek vereceğini belirtti.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz 2007 yılında başlanılan ardıç fidanı dikiminin bölge için önemine dikkat çekti. Kültürümüzün, örf, adet ve geleneklerimizin, kaybettiğimiz değerlerimizin yeniden bulmamız gerektiğine değindi. Aras Cargo’nun bundan böyle kültüre olan önemi de taşıdıklarını sözlerine ekledi. Kültürün geri kazanılmasındaki çalışmalarıyla da ÇEKÜL Vakfı’nın başlattığı hareketin Divriği’nin yeniden yapılanmasındaki önemini dile getirdi. Konuşmaların ardından “Yeşile Hayat Hayata Yeşil” projesinin ilk fidanları katılımcılar tarafından büyük bir coşkuyla toprakla buluştu.

Yerel ve uusal basın mensupları ve yazarların da katıldığı fidan dikim töreninin ardından  Divriği Ulu Camii ve tarihi konakları içeren küçük bir kültür gezisi yapıldı.  

 

Tüm Haberler