Ana içeriğe atla

“SİNASOS”, KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU BELDE

13.03.2008

Ürgüp’ün 5 km güneyinde bulunan ve yaz aylarında gelen turistlerle beş-altı bin civarında bir nüfusa ulaşan  Mustafapaşa, dinler arasında iletişim köprülerinin kurulduğu bir belde özelliği taşıyor. Kaya kiliseleri ve manastırlarıyla Hıristiyan dünyası için önemli bir merkez olan  beldede, Mayıs ayında yapılan festival ve çeşitli etkinliklerle kültürel paylaşım ortamı oluşuyor.

Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Beldesi, son yasaya göre nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılacak olan 862 belde belediyeleri arasında yer alıyor. Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Mustafapaşa Belediyesi kapatıldığı taktirde, TKB üyeliği de düşmüş olacak.

1924 yılında nüfusun yüzde yetmiş beşini oluşturan Ortodoks-Rum halkının Yunanistan’a göç ettiğini ve orada örgütlenerek kimliklerini sürdürme mücadelesi verdiğini söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Özer, bir zamanlar aynı toprakları paylaştıkları insanlarla iletişim kurma çabası içinde olduklarını söyledi. Özer, Avrupalı turistlerin de yerleşmek için Mustafapaşa’yı tercih ettikleri bilgisini verdi.

Kentlerinin “bütün özelliklerini” göz önüne alarak çalışmalarını yürüttüklerini belirten Belediye Başkanı, koruma amaçlı imar planı çalışmalarına öncelik tanıdıklarını ve geleneksel mimariye zarar veren çarpık yapılaşmaya karşı çıkarak, taş mimarisini koruduklarını ifade etti.


Kapadokya Meslek Yüksek Okulu

İki yıldır eğitim veren Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’na, konak, medrese gibi tarihi yapıları “canlandırmak” amacıyla tahsis eden Belediye, “eski kütüphane” ve “köy odası” olarak bilinen yapıları da yaşatmak için restorasyon projelerine devam ediyor. “Topakoğlu Konağı” da restore edilecek yapılar arasında yer alıyor.


Topakoğlu Konağı

Beldenin sahip olduğu tüm değerlerini yaşatma çapası içinde olan Belediye, Damsa Barajı yanında futbol, basketbol, yüzme ve tenis gibi sporların yapılabileceği, kamp ve konaklama merkezi olarak da hizmet verebilecek bir tesis yapmayı planlıyor. Böylece tarihi ve kültürel değerleri görmek için beldelerini ziyarete gelenler, çeşitli aktivitelere de katılabilecek.   

“Güzel Atların Ülkesi/ Katpa-tuka” yani Kapadokya’nın bir parçası olan Mustafapaşa Belediyesi, bölgelerinin kimliği olan kaya evlerinin doğru kullanılması için de mücadele veriyor.

Tüm Haberler