SİNAN’A SAYGI INTERNET SİTESİNİ GÜNDE BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR | ÇEKÜL

SİNAN’A SAYGI INTERNET SİTESİNİ GÜNDE BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

20.11.2008

1990 yılında ÇEKÜL Vakfı tarafından, Mimar Sinan’ın simge isminden hareketle, onun görkemli mimari mirası başta olmak üzere, kültürel varlıklarımıza yönelik yaygın bir duyarlılık ve koruma bilinci yaratmak amacıyla başlatılan “Sinan’a Saygı” projesine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor.  2007 yılının Ocak ayında yayına geçen “Sinan’a Saygı” Internet sitesi (www.sinanasaygi.com) zaman içinde, büyük ustanın mimarlık mirasının korunması ve yaşatılması için, toplumun tüm kesimlerini ortak bir anlayışta bir araya getiren bir buluşma noktasına dönüştü. 

“Sinan’a Saygı” websitesi, doğru bilgiyi temel alan, devingen, katılıma açık ve herkesin katkılarıyla sürekli genişleyen bir platform hedeflenerek oluşturuldu. Giderek Internet üzerinden Mimar Sinan Gezi Haritaları’na ulaşılabilen, isteyen herkesin fotoğraf ve izlenim ekleyerek zenginleştirebildiği yeni seçeneklerle gelişti. 2008 yılı sonuna gelindiğinde site, artık günde bin kişinin üzerinde bir ziyaretçi sayısına ulaştı.

Sinan’a Saygı Projesi sorumlusu Ahmet Sezgin, “Internet üzerinde yapılan aramalarda ön sıralarda yer alıyoruz. Bu veriler, projenin ve sitenin ulaşmak istediği hedefe doğru ilerlerken doğru yolda olduğunu ifade ediyor. Mimari mirasa duyarlı herkesi bu platformda buluşmaya, izlenimlerini, fotoğraflarını, önerilerini paylaşmaya, Sinan gönüllüsü olmaya ve sitemizi genişletmeye çağırıyoruz,” dedi.