SİNAN’A SAYGI ANADOLU’DA | ÇEKÜL

SİNAN’A SAYGI ANADOLU’DA

18.10.2007

ÇEKÜL'ün önemle üstünde durduğu projelerin başında gelen Sinan'a Saygı Projesi, gönüllülerimizin ve uzmanların katkılarıyla hızla boyutlanıyor. Sinan'ın olağanüstü mimarlık mirasını hak ettiği özene kavuşturmak, Mimar Sinan'ın müze değerinden yararlanarak, tüm kültürel değerlere sahip çıkılmasını amaçlayan bu proje, Mimar Sinan eserlerinin bir envanterini gerçekleştirme yolunda hızla ilerliyor. Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları serisinin üçüncüsü, Mimar Sinan Eserleri Anadolu Gezi Haritasının hazırlık çalışmalarına başlandı. Sinan'a Saygı Projesi Ekibi, Temmuz 2007'de Diyarbakır, Ağustos 2007'de ise İzmit ve çevresindeki Sinan yapılarını gezdi; yapıların her açıdan fotoğrafları çekildi, güncel durumları not edildi. Önümüzdeki sonbahar aylarında ise Anadolu'daki diğer Sinan eserleri gezilecek. Anadolu Haritası'nın 2007 yılı sonunda Atlas Dergisi'yle dağıtılması planlıyor. Ayrıca serinin ilk haritası olan İstanbul Gezi Haritası İngilizce'ye çevrildi. Sonbahar'da basılması planlanıyor.

Gezi Haritaları'na koşut olarak devam edilen bir başka önemli çalışma ise Sinan hakkında yayımlanmış kitap, dergi, makale, tez gibi basılı malzemelerin, ANAR (Anadolu Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi) Kütüphanesi'nde toplanması. Sinan'ı araştıran öğrenciler ve akademisyenlerin buluşma noktası olması planlanan kütüphanedeki yayın alımı ve tasnif çalışmaları proje gönüllülerinin desteğiyle hızlanmış durumda...  

2003 yılında Mimar Sinan Eserleri Eskiz Yarışması'yla başlayan, Sinan eserlerini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan internet yarışmalarının ikincisi önümüzdeki günlerde www.sinanasaygi.com sitesinden duyurulacak. Yarışma bu yıl fotoğraf dalında yapılacak. 

Bütün bu çalışmalar süresince, projeye destek olacak gönüllü Sinan severlere ihtiyaç duyuluyor. Sizlerin desteğiyle Ağırnas'tan başlayan koruma, tanıtma ve eğitim çalışmalarıyla, Sinan'a saygı duyan tüm ilgili grupları bir araya getirerek, onun mirasına sahip çıkan bir örgütlenmeye süreklilik kazandıracak olan Sinan'a saygıyı toplumun tüm kesimlerinde canlı tutmayı amaçlıyoruz.