Ana içeriğe atla

“SİNAN” KENTLERİ KARDEŞ OLUYOR

17.03.2008

ÇEKÜL Vakfı, 1998 yılından bu yana Mimar Sinan’ın mirasına saygıyı egemen kılmak amacıyla “Sinan’a Saygı” Projesini yürütüyor. Mimarlık mirası başta olmak üzere tüm kültürel değerlere duyarlığın artması için yapılan çalışmalar “Kardeş Kentler” boyutunda devam edecek. 

“Sinan’a Saygı” projesi kapsamında, Sinan eserlerinin bulunduğu kentler, Sinan’ın doğduğu kent olan Kayseri’ye bağlı Ağırnas Belediyesi ile kardeş olacak.

Ağırnas’ın ilk “Kardeş Kent”i ise Büyükçekmece Belediyesi oldu. Büyükçekmece gölü ve Marmara Denizi’nin geçit noktasındaki Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan köprü, Balkanlar ve Anadolu’yu birbirine bağlayan ilk geçit noktalarından biri konumunda. İki önemli bölgeyi birbirine bağlayan Büyükçekmece” Köprüsü, şimdi ise iki kenti birbirine yaklaştırıyor. Belediyeler, ortak özellikleri olan Sinan Eserleri sayesinde, her alanda işbirliği ve paylaşımlarını geliştirme fırsatı bulacak. Sinan’ın köprüsü, kültür ve bilgi akışını geliştirmek için yeniden öncülük yapmış olacak.  

Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, “Kardeş Kent” çalışmasıyla belediyeler arasındaki işbirliği anlayışının gelişeceğini söyleyerek “Her iki belde halkı arasında, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için de bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bizleri bir araya getiren, eserleriyle hala en büyük mimari örneklerini sergileyen Mimar Sinan için böyle bir çalışmanın içinde olmaktan mutluyuz,” dedi. 

Tüm Haberler