Ana içeriğe atla

SİNAN ESERLERİNİN FOTOĞRAFLARI AYASOFYA’DA

01.04.2008

ÇEKÜL Vakfı'nın Mimar Sinan'ın mimarlık mirasını korumak, yaşatmak ve duyarlılığı yaygınlaştırmak amacıyla Sinan'a Saygı Projesi kapsamında düzenlediği Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Multi Turkmall'un kurumsal desteği ile ÇEKÜL Vakfı tarafından yürütülen yarışma sonuçları 27 Mart Perşembe günü Ayasofya Müzesi'nde yapılan basın toplantısıyla açıklandı. 

15 Aralık-28 Şubat tarihleri arasında Sinan ve Yaşam, Korunamayan Sinan ve Kubbelerin Mimarı olmak üzere üç ayrı temada gerçekleştirilen yarışmaya; İstanbul'dan Kayseri'ye, Edirne'den Van'a, Sofya'dan Şam'a, Sinan'ın eserlerinin bulunduğu kentlerden 500'ün üzerinde fotoğraf katıldı. Fotoğraflar, 11 Mart 2008 tarihinden başlayarak internet üzerinden herkese açık bir oylama ile değerlendirildi.

21 Mart 2008 tarihine kadar devam eden değerlendirme sonunda, Sinan ve Yaşam kategorisinde  Uygar Korça'nın Edirne'deki Sultan Selim (Selimiye) Camisi ile Ustanın Mührü adlı fotoğrafı, Kubbelerin Mimarı bölümünde Muhsin Divan'ın İstanbul'daki Sultan Süleyman (Süleymaniye) Camisi ile Sinan 3 adlı fotoğrafı, Korunamayan Sinan kategorisinde ise Aydın Mızrak'ın Van'daki Hüsrevpaşa Camisi ile Van Hüsrevpaşa Camisi adlı fotoğrafı birinci oldu.

Uygarlıklarımız yarına bırakılamayacak kadar değerli

Basın toplantısında bir konuşma yapan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen,  İstanbul'un Dünya Başkenti olma yolundaki çalışmaların, yapıtların incelenmesi ve çağdaş sanatlarla birlikte kavranabilir bir hale getirilmesiyle yürütüleceğinin mümkün olduğunu söyledi. Sözen, ''Mimar Sinan sadece yapıtlarıyla bir miras bırakmıyor. Döneminin toplumsal yapısını, örgütlenme biçimi de anlatıyor. Bu nedenle Sinan'ı bir toplumun ortak aklı olarak görmek gerekiyor. 'Sinan'a Saygı Projesi' arka planıyla birlikte değerlendirilmelidir. Yapılan çalışmalarla halk nasıl bağlantı kuruyor; bunu göz ardı etmemek gerekiyor. Fotoğraf yarışmasıyla, kentsel dokuların içinde yer alan Sinan'ı başka bir boyutta ele almak istedik. Böylece halkın yapılan projenin içine dahil olmasını sağladık. Anadolu'nun dört köşesindeki gönüllüler, yapıların üstünde çıkan incir ağaçlarını bile gelip bize haber veriyor. O nedenle herkesin duyarlılık kazanmasını sağlamak bizim için önemli. Uygarlıklarımız yarına bırakılmayacak kadar değerli. Biz Anadolu'da bu savaşı veriyoruz; ve yeni projeler üretilmesi üzerinde çalışıyoruz. Yarışmanın her yıl yapılması için talepler var. Bu çok sevindirici.'' dedi.

Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu da açılışta bir konuşma yaptı. Yatırım yaparken doğaya, çevreye ve tarihe saygı duyarak çalıştıklarını ifade eden Eyüboğlu, kentlerde sanatın ve kültürün yaşamasının önemli olduğuna değindi. Eyüboğlu, ÇEKÜL'ün önderliğinde  Sinan'a Saygı Projesine devam etmek istediklerin vurguladı. 

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen, İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Bilgili ile Ayasofya Müze Müdürü Mustafa Akkaya, Ayasofya Müzesi'ndeki ödül töreninde, yarışmada birinciliği kazananlara Mimar Sinan eserleriyle ilgili birer kitap armağan etti.

Tüm kategoriler arasında en fazla oy alan fotoğrafın sahibi Uygar Korça'ya ise Türkiye'de dilediği bir ildeki Sinan eserlerini görebilmesi için yol ve iki günlük konaklama giderlerinden oluşan ödülünü Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu verdi.

Ayasofya Müzesinde yapılan ödül töreninin ardından, müzenin sergi salonundaki Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı. 6 Nisan 2008'e kadar devam edecek sergide, yarışmaya katılan 43 fotoğraftan oluşan bir seçki yer alıyor. Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması sergisi 9 Nisan 2008 tarihinden itibaren Kayseri Ağırnas'taki Mimar Sinan Evinde yer alacak. Seçki, yıl boyunca Türkiye'nin diğer illerinde bulunan üniversitelerde ve Sinan yapıtlarında düzenlenecek olan sergiler aracılığıyla tanıtılacak.

Fotoğraflarıyla Sinan'a Saygı Projesine katkı sundular

Sinan ve Yaşam Kategorisi / Uygar Korça Ustanın Mührü

''Serbest mimarlık yapıyorum. Sinan eserlerine aşığım. Fotoğraf çekmesini seviyorum. Özellikle Sinan eserlerinin siyah beyaz fotoğraflarını çekiyorum. Yarışmaya ödül almak için katılmadım; ama ödüle değer görüldüm. Maddi ödüllü yarışmalara fotoğraf göndermiyorum.''

''Bu yarışmaya da 'Sinan'a Saygı' projesine katkı koymak adına katıldım. Yarışmaya göndereceğim fotoğrafla ilgili çalışma yapmak için bir arkadaşımla birlikte gün doğumu yakalamak için erkenden Edirne'ye doğru yola çıktık. Camiyi çekmek için uygun bir yer bulduk. O sırada bisikletli bir vatandaş görüş alanımıza girdi; fakat bisikletli bir duruyor, bir ilerliyordu. O anı yakalamak için yarım saate yakın bekledik. Beklediğimize değdi.''


Korunamayan Sinan Kategorisi / Aydın Mızrak

''ÇEKÜL Vakfı'nın Ağrı-Doğu Beyazıt Temsilcisiyim. Van'da yaşıyorum. Bu ödül fotoğraf alanındaki beşinci ödülüm. Sinan eserlerine karşı özel bir ilgim var. Gittiğim yerlerdeki Sinan eserlerini fotoğraflayarak kendi arşivimi oluşturuyorum. Yarışmaya özellikle Korunamayan Sinan kategorisinde katılmayı tercih ettim. Önce İstanbul'daki eseri görüntülemek istedim; ama sonra bu bana doğru gelmedi. Van'daki Hüsrevpaşa Camisi'nin Sinan'a ait olduğunu kimse bilmiyor. Hedefim ödül almak değil bu esere dikkat çekmekti.''


Kubbelerin Mimarı Kategorisi / Muhsin Divan Sinan 3

''Tarihte yaşamış mucize insanları kendime rehber alıyorum.  Bunlardan birincisi hiç tartışmasız Mustafa Kemal Atatürk'tür. Diğeri de muhteşem Mimar Sinan'dır. Benim bir tane oğlum var. Adı Sinan. Sinan'ın eserlerin korunması için de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. O nedenle bu yarışmaya katıldım.''


Sinan'a Saygı Projesi Gönüllüleri

Tüm Haberler