Ana içeriğe atla

Sille, kültürel mirasına sahip çıkıyor

28.10.2013

Sille, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı tarihi bir mahalle.2009 yılında Konya’da yapılan TKB Buluşması kapsamında, Konya’daki Selçuklu eserlerini inceleyen TKB üyeleri, Sille’ye de uğrayarak koruma çalışmalarını yakından incelemişti. Sille 2009 yılından bu yana koruma çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Yapılan çalışmaların ve planlanan projelerin özeti şöyle;

Yapılanlar: Tanıtım ve turizm çalışmaları kapsamında Sille için bir rehber ve harita hazırlandı. Hz.İsa’nın doğumundan 327 sene sonra Bizans İmparatoru Konstantinus’un annesi Helena, hac için Kudüs’e giderken Sille’ye uğramış, ilk Hıristiyanlık çağlarına ait oyma mabetleri görünce Aya Elenia kilisenin temel atma töreninde bulunmuş. Kilise asırlar boyu onarımlar görerek günümüze kadar gelmiş. Hıristiyanlık için önemli olan kilisede son yıllarda devam eden restorasyon çalışmaları bitti ve Kilise Müze olarak restore edilip ziyarete açıldı. Özel girişimcilerin Sille’de faaliyet göstermesi ve yatırım yapmaları teşvik edildi.  Bu kapsamda Sille Sanat Sarayı açıldı. Orta, Mormi, Çay ve Ak camileri restore edildi.  Selçuklu Üniversitesi  ve Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri ile tarihi binalara iç mimari fikir projesi  yapıldı. Hacı Ali Ağa Hamamı’nın bir kısmı müze olarak düzenlendi. Tarihi silueti bozan bazı binalar yıkıldı. Sosyal ve kültürel amaçlı işlevlendirilmek üzere 20 ev satın alındı. 30 adet evin cephe ve sokak sağlıklaştırması yapıldı. Müze yapılması amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansı’ndan 2 adet eve katkı alındı. Araç trafiğini düzenlemek  için Sille’nin girişine otopark yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Sille Mezarlığı’nın karşısındaki alan kentlilerin kullanabileceği  park olarak düzenlendi. Sille Şapeli’nin restore edilerek “Zaman Müzesi” olarak işlevlendirilmesine karar verildi.  “Medeniyetlerin Buluştuğu Yer: Sille” sempozyumu yapıldı.

Yapılacaklar: Koruma Amaçlı İmar Planı’nın revize edilmesi, sokak sağlıklaştırma çalışmalarının devam etmesi, Subaşı Camisi ve Hamamı’nın restore edilmesi, Sille Araştırma Merkezi’nin açılması, Yaşayan Sille Müzesi’nin açılması, butik otel gibi konaklama mekânlarının açılması için girişimlerin teşvik edilmesi.

Tüm Haberler