SİLLE KENT ATÖLYESİNDE 175 YAPI USTASI YETİŞECEK | ÇEKÜL

SİLLE KENT ATÖLYESİNDE 175 YAPI USTASI YETİŞECEK

31.03.2009

ÇEKÜL Vakfı’nın yürüttüğü “Kent Atölyeleri” projesi, taşın, ahşabın, toprağın dilinden anlayan yapı ustalarının varlığını devam ettiriyor. Sille’de açılan Kent Atölyesi ile 175 usta restorasyon eğitimi alacak.

Son yıllarda oluşan koruma bilincine bağlı olarak başlatılan onarım çalışmalarında, yapı sanatı ustalarının sayısının yok denecek kadar az olması, yeni engelleri de beraberinde getirmişti. Geleneksel malzemeyle çalışan yapı ustalarının olmaması, restorasyon çalışmalarında büyük ve ciddi eksikler ile hataların oluşmasına neden oluyordu. Koruma çalışmalarında karşılaşılan bu engeli ortadan kaldırmak için ÇEKÜL Vakfı’nın “Kent Atölyeleri” projesini hazırlama ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Gelenekten Geleceğe KENT ATÖLYELERİ bu boşluğu doldurmak, yitirilen üretim hafızasını yeniden yaratmak ve geleneksel yapı sanatımız için ihtiyaç duyulan usta ve teknik eleman boşluğunu doldurmak üzere planlanarak hayata geçirildi.

Temel amaç, yok olma sınırında olan geleneksel yapı sanatlarımızın üretim yöntemlerinin geleceğe aktarılması; günümüz olanaklarıyla boyutlandırılarak yeni gelişmelere ortam hazırlanması ve eğitimli, becerili bir kuşağın yetişmesinin sağlanması olarak belirlendi.

Atölyelerin açılmasıyla tarihsel ve kültürel dokusunu koruyan kentlerde sürdürülebilir bir işgücü yaratılırken, geleneksel sanatların uzman ellerde uygulanması, terk edilmeye yüz tutmuş değerlerimizin, incelikli ve özgün birer yaşam zenginliği olduğunun toplum tarafından algılanması sağlanıyor.

Kent Atölyelerinde zanaatkâr-usta, teknik eleman (mimar, mühendis, tasarımcı, vb.) ve vasıfsız işgücü bir araya geliyor. Bu atölyelerde yetişen ustaların kentte gerçekleştirilen projelerde istihdam edilmesinin yanı sıra, bu işgücünün başka kentlerdeki projelere de aktarılması sağlanıyor.

Ağırnas Kent Atölyesi'nden bir anı...

Gümüşhane, Söke ve Ağırnas Kent Atölyeleri'nin ardından şimdi de Sille'de yapı ustaları sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmak için öğrenecek. Konya’nın Sille ilçesinde, Özel İdare’ye ait eski cephaneliği devralan Konya Büyükşehir Belediyesi, Kent Atölyesi’nin açılması için İŞ-KUR ve ÇEKÜL Vakfı ile bir protokol imzaladı. ÇEKÜL Vakfı Konya temsilcisi Prof. Dr. Haşim Karpuz, törene ÇEKÜL Vakfı’nı temsilen katıldı.

Sille Kent Atölyesi’nde 175 usta restorasyon eğitimi alacak. Kent Atölyesi’nde, dülger ustalığı, ağaç işçiliği, soğuk demir, duvar işçiliği, taş ve kerpiç işçiliği ile sıva ve boya işçili konusunda 6 ay eğitim verilecek.

Eğitimlerini tamamlayan yapı ustaları, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Mevlana Kültür Vadisi” projesinde ustalıklarını sergileyecek. Kazım Karabekir caddesiyle Mevlana Kültür Merkezi arasındaki tarihi dokunun restorasyonu, Sille Kent Atölyesi ustalarına emanet edilecek.