Side’de tarihi buluşma | ÇEKÜL

Side’de tarihi buluşma

12.03.2014

Büyükşehir Yasasına göre seçimlerden sonra Manavgat’a bağlı bir mahalle olacak Side’de tarihi bir buluşma gerçekleşti.  Side Antik Kenti Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı’nın hazırlık sürecinde halkın katıldığı iki gün süren tartışmalı toplantıların ardından plan kentlilerin talepleri doğrultusunda hazırlanmıştı. Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar’ın ev sahipliğinde, imar planı sürecine ve yıllardır Side’ye katkı verenler bir araya geldi.

Side Belediyesi tarafından Tarihi Kentler Birliği’nin de destekleriyle restorasyonu tamamlanan Tykhe Tapınağı geçen yıl bir etkinlikle ziyarete açılmıştı. Açılışa katılan Prof. Dr. Metin Sözen, bu kez Apollon Tapınağı’nda düzenlenen buluşmada Side’ye emek verenlerle bir araya geldi.  Buluşmaya, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Side Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı, Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, mimar Ersen Gürsel, Prof. Dr. Havva Işık, ÇEKÜL Güneybatı Anadolu Bölge Koordinatörü Recep Esengil, ÇEKÜL gönüllüleri mimar Bülent Baykal, fotoğrafçı Erzade Ertem, Side Kültür Evi Koordinatörü Savaş Güvezne, Side’de yaşayan bilim insanları, uzmanlar, sanatçılar, eski yöneticiler, özel sektör temsilcileri ve kentliler katıldı.

2 yıl önce Side Belediyesi’ne devredilen Side Antik Kenti restorasyon çalışmaları 10 aydır devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı ile Doç. Dr. Feriştah Alanyalı gözetiminde 25 kişilik bir ekip tarafından yürütülen çalışmalar, Apollon Tapınağı’nda yapılan törenin ardından yerinde incelendi.

Törenlerde Ertuğrul Günay, Recep Yüksel, Metin Sözen ve Abdülkadir Uçar birer konuşma yaptı. Günay, Büyükşehir Yasası’ndaki yanlışları eleştirerek, Side gibi tarihi kentlerin bu yasayla mahalleye dönüşmesinin hatalı olduğunu vurguladı.

Metin Sözen ise okul yıllarındaki hatıralarının canlandığını, yıllar içinde Side’nin geçirdiği değişime tanıklık ettiğini, koruma çalışmalarına başladığından bu yana ise yapılan yanlışların doğruya çevrilmesi için emek verdiğini söyledi. Side Belediyesi’nin kısa sürede kentte yaptığı düzenleme ve koruma çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini belirten Sözen, “Önemli olan seçimlerden sonra Side’nin nasıl yönetileceğidir” dedi.   

Belediye Başkanı olarak son çalışmalarını yapan  Uçar ise konuşmasında, “Side’de gerçekleştirdiğimiz projelerde her zaman yanımızda olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, Antalya Valiliği,  Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Tarihi Kentler Birliği, ÇEKÜL Vakfı, Anadolu Üniversitesi Side Kazı Heyeti, Side’deki sivil toplum kuruluşları, meclis üyelerimiz ve tabii ki çok değerli Side halkına bizi hiç yalnız bırakmadıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. El ele ve birlik içinde gerçekleşen çalışmalarımızın sonucunda geldiğimiz nokta ile ilgili son derece mutlu ve gururluyum” dedi.  

    

Konuşmalar ve antik kentteki incelemelerin ardından, Savaş Güvezne’nin koordinatörlüğünde hazırlanan Side Kent Müzesi’nin açılışı yapıldı. Kent Müzesi’nin hazırlanmasında emeği geçenler de unutulmadı ve bir levhada isimlerine yer verildi: Orhan Atvur, Onur Mumcu, Erzade Ertem, Aytekin Uzar. Kent merkezindeki eski okul binası, bundan böyle Kent Müzesi olarak kapılarını açacak. 

  

Halkın karar alma süreçlerine katılımıyla ilgili yerel yönetimlerde zaman zaman başarılı örnekler sergilenmekte; son yıllarda ise “Kent Konseyleri”  çatısı altındaki projeler katılımcı süreçlerden geçerek uygulanmakta. Ancak, hala tam anlamıyla halkın karar alma süreçlerine dâhil olma oranı çok düşük. Side Belediye ise imar planının yenileme sürecini halkla yürüterek örnek bir uygulama başlatmış oldu.