Ana içeriğe atla

Side TYKHE Tapınağı 18 asır sonra yeniden...

20.05.2013

Bir yerel yönetimin arkeoloji mirasına nasıl sahip çıktığının en önemli örneklerinden biri Tykhe Tapınağı’nın yeniden ayağa kaldırılmasıyla yaşandı.  Side Belediye Başkanlığı’nın çabalarıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Tarihi Kentler Birliği’nden alınan tahsisler ve İnan Kıraç’ın maddi desteğiyle, Side kazı başkanlığı işbirliğinde 18 asır sonra Tykhe Tapınağı restore edildi.

Side Belediyesi'nin desteğiyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi üç yıldır tapınağı yeniden ayağa kaldırmak için yoğun emek veriyor. Tapınağın stratigrafisine ait araştırmalar ve mimari belgeleme çalışmaları, 3 boyutlu modelleme, rölöve, restitüsyon, rekonstrüksiyon ve restorasyon projeleri ve uygulamalarla tapınağın ¼’lük kısmı ağaya kaldırıldı.

Tykhe Tapınağı için verilen emek, alınan sonuçlar yapılan bir törenle paylaşıldı. Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar’ın ev sahipliğinde düzenlenen törene Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve davetliler katıldı.

Side Belediye Başkanı Uçar, Tykhe Tapınağı’nın ayağa kaldırılmasında kendilerine büyük destek veren Vali Altıparmak ve diğer kurum-kuruluşlara teşekkür etti. Tapınağın restorasyonunun toplam maliyetinin 938 bin TL olduğunu söyleyen Uçar, “Bunun bir kısmını Tarihi Kentler Birliği, bir kısmını da hayırsever işadamı İnan Kıraç karşıladı. Kalan bütçeyi belediyenin kaynaklarından kullandık” dedi. 
Prof. Dr. Metin Sözen ise, Side’nin Türkiye’nin koruma tarihinde yanlışı ve doğruyu gösteren bir laboratuar olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Davut Aydın ise kazıların 12 ay devam edeceğini açıkladı.  Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar’ın günün anısına plaket vermesinin ardından Tykhe Tapınağı açıldı.

Side antik kent kazıları, 1947 yılında Ord. Prof. Dr. Arif Müfit Mansel başkanlığında Athena ve Apollon tapınaklarındaki çalışmalarla başlamıştı. Aynı dönemde Tykhe Tağınağı’nın da kapsamlı araştırmaları yapıldı ve Mansel, yayınlarında detaylı değerlendirmelere yer verdi. 2010 yılında ise Mansel’in araştırmaları doğrultusunda, Anadolu Üniversitesi çalışmalara devam etti.  Kazı başkanlığını, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı yürütüyor. 

Tüm Haberler