Seyhan’da Eski İzler | ÇEKÜL

Seyhan’da Eski İzler

16.09.2019

Çukurova’nın en eski yerleşim alanlarından olan; ilk buluntuların ortaya çıkmasıyla ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantılarının önemli gündem maddelerinden birini oluşturan ve ÇEKÜL Akademinin Alanda Eğitimler Programının duraklarından biri olan  Tepebağ Höyüğü, üniversitelerin mimarlık bölümü öğrencilerine tarihi alanda canlandırma çalışmalarına zemin oldu. TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi tarafından, Seyhan Belediyesi ve Çukurova Üniversitesinin desteği ve Türkiye'nin değişik üniversitelerinden 30 mimarlık öğrencisinin katılımıyla düzenlenen “Tepebağ Höyüğü - Eski İzlerle Yeni Çizgiler” başlıklı yaz okulu, mimar ve akademisyenlerin deneyim ve bilgi paylaşımının ardından proje sunumlarıyla son buldu. Tepebağ Höyüğünün tanıtımı ve toplumda koruma bilincinin geliştirilmesi amacıyla 30 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen yaz okulunda 15 mimarın yürütücülüğünde pek çok atölye yapıldı. Yaz okulu kapsamında ÇEKÜL Kent Çalışmaları Koordinatörü, mimar Dr. Alp Arısoy da “Tarihi Alanda Kentsel Ölçekte Koruma ve Canlandırma” başlıklı atölyenin yürütücülüğünü üstlendi.   

Adana’nın antik kentlerinden isimler alan gruplara bölünen öğrenciler, çalışmalarını Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen kapanış töreninde sundu. Anazarbus, Kilikia, Augusta, Mopsuestia, Aegea ve Magarsus isimli gruplar, Adana’nın tarihi kent kimliği üzerine sunumlarını tamamladıktan sonra Tebebağ ve Kayalıbağ mahallelerine inceleme gezisi yaptı. Gruplar, boş alan ve duvarların değerlendirilmesi, aydınlatma, yönlendirme, canlandırma konuları üzerinde çalıştı, kentin kimliklendirilmesi yönünde projeler üretti.

Seyhan Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasının 17’incisinde “Tepebağ Kentsel Sit Alandı İçindeki Koruma Projeleri” ile Jüri Özel Ödülüne değer bulunmuştu.