Ana içeriğe atla

“SEVDİĞİMİZ ŞEYLER” BURSA BELGESİ GÖSTERİME HAZIR

11.07.2008

Yönetmenliğini ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Özgen’in  yaptığı “Sevdiğimiz Şeyler” isimli Bursa Belgeseli’nin ilk gösterimi, Tarihi Ördekli Hamam Kültür Merkezi'nde yapılacak. 15 Temmuz Salı tarihindeki gösterime ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de katılacak.

Aynı zamanda belgeselin yapımcılığı ve metin yazarlığını da yapan Hasan Özgen, Bursa kentine yıllarca bıkmadan, usanmadan değer vermiş ve bir anlamda modern Bursa tarihinin üç gönül eri Ahmet Hamdi Tanpınar, Kazım Baykal ve Metin Sözen’e “Sevdiğimiz Şeyler” isimli Bursa Belgeseli’ni ithaf ediyor.  

“Bursa gibi özel kentlerin mayası sevgidir” diyen Hasan Özgen, belgeselinde şu cümlelere yer veriyor, “O, sudan, yeşilden, söylenceden ve en çok da sevgiden inşa edilmiş bir kenttir! Bursa, Osmanlı Beyliği’nin kendine ait bir başkenti var edişinin aklıdır. Uzun Osmanlı tarihinde sözün başıdır.”

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ise “Her şeyi bu şehirde kazandık ve bu şehir gerçekten bize ve çevremize, herkese çok şey kattı. Bu şehrin, bu kentin hakkını vermek lazım” diyor.

37 dakikadan oluşan belgeselin yardımcı yönetmenliğini  Aylin Eren yaparken, görüntü yönetmenliğini ise Kurtuluş Özgen yaptı. Özgür Kamburoğlu ise yapım yönetmenliğini üstlendi. Belgeselin  özgün müzikleri de Ulaş Özdemir’e ait.  Kurgu ve ses örgüsünde Ezgi Otuz’un emeği geçerken, kamera çekimleri ise Behiç Gülsaçan tarafından yapıldı. Yapım ekibinin özverili çalışmalarıyla hazırlanan belgesel, Bursa’yı yeni bir açıdan bizlere anlatacak.

TKB Bursa Buluşması’nda açılışı yapılan Ördekli Hamam Kültür Merkezi, belgesel gösterimiyle, yeni işlevine uygun bir buluşmaya daha tanıklık edecek.    

 

 

Tüm Haberler