Ana içeriğe atla

SEMPOZYUM KİTAPLARI “BİLGİ” DEPOSU

25.02.2008

Bir havzada filizlenen ve gelişen kentler, ortak bir coğrafyada, ortak çevresel, tarihsel, toplumsal ve kültürel özelliklere dayalı kimlikler kazanıyor. Bu noktadan yola çıkarak, koruma ve kalkınma modellerini havza ölçeğinde bütüncül bir yaklaşımla ele alan ÇEKÜL Vakfı’nın bu anlayışı, son dönemde Doğu Anadolu’da yapılan sempozyumlarla somutlaşıyor ve sürekliliğe kavuşuyor.

Yapılan çalışmaların en önemli hedeflerinden biri, bölgelerdeki “bilgi birikimi”ne ulaşmak. Bu hedef doğrultusunda “Güneşin Doğduğu Yer” Doğu Beyazıt Sempozyumu ile başlayan çalışmalar, I. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh' un Gemisi Sempozyumu ve Van havzasının bütününü içeren, Van Gölü Havzası Sempozyumu ile devam etti.

Sempozyumlarda sunulan bildiriler ve derlenen bilgiler, Prof. Dr. Oktay Belli’nin editörlüğünde kitap olarak hazırlandı ve kalıcılığı sağlandı. 

Tarihi Kentler Birliği’nin Temmuz ayında yapacağı “Bitlis-Ahlat Semineri”nin de çok yönlü bir tartışma ortamına zemin oluşturması ve havza boyutunda yapılan çalışmaları destekleyici bir etki yaratması bekleniyor.


ÇEKÜL’ün “Bilgi Belge Merkezi”nde bulunan, sempozyum kitapları ve “Tarih Boyunca Van” kitabı ile havza boyutunda yapılacak çalışmaların araştırmalarına zemin oluşturuluyor;

 


Güneşin Doğduğu Yer : Doğubayazıt Sempozyumu, yay. haz. Oktay Belli. (2004). İstanbul : ÇEKÜL Vakfı.


I.Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh' un Gemisi Sempozyumu (I. International Symposium of Mount Ararat and Noah' s Ark). yay. haz. Oktay Belli. (2007). İstanbul : Doğubayazıt Kaymakamlığı.


I. Van Gölü Havzası Sempozyumu.  (2006). yay. haz. Oktay Belli. İstanbul : Van Valiliği.


II. Van Gölü Havzası Sempozyumu. (2007). yay. haz. Oktay Belli. Bitlis : Bitlis Valiliği.


Belli, Oktay. (2007). Tarih Boyunca Van. İstanbul : Promat Basım Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Tüm Haberler