Ana içeriğe atla
Sekoyana'nın Kapıları

Sekoyana'nın Kapıları

29.05.2018

Her hafta bir kitap serimizde bu hafta Sekoyana'nın Kapıları kitabını inceliyoruz.

Adını bilmediğimiz bir çocuk, günün birinde annesi ve babası tarafından ormanda yaşayan bir münzeviye emanet edilir. Çocuk, en yakın köye kilometrelerce mesafede bir kulübede yaşayan, pek az konuşan, yeşil saçlı bu kadının kendisine ne öğretebileceğini bilmediği gibi, annesiyle babasının doğru bir karar alıp almadığından da emin değildir. Çünkü ormanın ortasındaki kulübe ve kadın, kesinlikle çok tuhaftır.

“Sekoyana’nın Kapıları”, ormanın hayranlık uyandıran iletişim sistemini masalsı bir dille anlatırken, okurunu her sayfasında yeni bir bilgiyle buluşturuyor. Sekoyana’ya emanet edilen çocukla birlikte okur da ormanın gizine varmaya, onun bir internet ağını andıran ve hatta bilim insanları tarafından günümüzde kullandığımız internet ağının doğadaki öncülü ve doğal örneği olarak nitelediği etkileşimli dilini anlamaya başlıyor. Her geçen gün, ağaçların ve ormanı oluşturan nebatın nasıl haberleştiğine ve uyum içinde birarada yaşadığına dair yeni şeyler keşfeden çocuk, hiçbir şeyi kitaplardan ya da Sekoyana’nın dilinden öğrenmiyor. Tüm bilgi, doğadan geliyor.

Şiirsel Taş’ın kaleminden “Sekoyana’nın Kapıları”, mantarların toprağın altında kurduğu iletişim ağını bir çocukla münzevinin yaşadıkları macera aracılığıyla anlatan bir kitap. Farklı anlatı türlerini birarada kullanan yazar, bilimsel altyapıyı masal, fantazya ve macerayla harmanlıyor. Teknolojinin baskısından, zaman kavramından ve modern yaşamın alışkanlıklarından uzakta, ormanın derinliklerinde her gün başka bir kapıdan çıkarak keşfeden çocuk, büyük soru işaretleri ve içten içe işleyen bir güvensizlikle çıktığı yolculuğu beklenmedik bir biçimde tamamlıyor. Bu, okur için de sürprizlerle dolu ve öğretici bir yolculuktur. Roman kişisi çocuk ve okur, birbirleriyle haberleşen bitkilerin iletişim aracı mantarları ormanın içinde gözlemlerken, her bölüm sonunda günlük formunda yazılmış metinler aracılığıyla Sekoyana’nın deneyimlerini paylaştığı satırları da okuyabiliyor. Bu sayfalar, masal ve fantazyanın dayandığı bilgiye tercüme edildiği bölümler olarak yer buluyor kitapta. Sekoyana’nın Kapıları kitabını www.cekuldukkan.org  adresinden online, telefonla (0212 249 64 64 ) ya da ÇEKÜL Evini ziyaret ederek edinebilirsiniz. 

Sekoyana’nın kulübesi, dört duvarda dört kapısı olan bir kulübedir. Çocuk, maceranın her gününde farklı bir kapıdan çıkar ormana. Her günün sonunda, ormanın kendisine öğrettiği şey neyse, kullandığı kapıya o bilgiyi işler, bir anlamda nakşeder. Ormanı görmenin, sadece bir duyu organını kullanarak olamayacağını, görmenin; esintiyi, sesi, ışığı hissetmek ve hatırlamaktan geçtiğini öğrenmek, çocuk için ilk ve en önemli bilgi olur. Sonrası, tüm varlığıyla iletişim halinde olan ormana kendi varlığıyla katılmak. Çocuk, ormana kendi varlığıyla katılabildiği oranda, ormandaki canlı yaşamı, gözle görünenin ötesindeki yaşamı, derin iletişimi fark eder. Mantarların sırrını öğrenmesi, ona başka bir bakış açısı kazandırır. Zira mantarlar, toprağın altında ve gözle görülemeyecek kadar küçük yapılar kurmuşlardır. Sekoyana bu nedenle gözle görmenin ötesine geçmek gerektiğini öğütler çocuğa.

Ağaçların kök ortağı mantarlar, onların birbirleriyle sohbet edebilmesine, haberleşmesine ve hatta birbirlerini tehlikelerde karşı uyarabilmesinde birincil öneme sahip. Mantarların vücutlarının büyük bir bölümü miselyum denilen ince iplik kitlelerinden oluşuyor. Bitkiler, miselyum sayesinde birbirlerinden fosfor ve nitrojen değişimi yapabiliyor, karbon transfer edebiliyor. Ama daha ilginci, mantar ağı sayesinde habitatlarındaki sınırlı imkanlar nedeniyle birbirlerinden besin çalabildikleri, hatta istenmeyen başka bitkilere karşı kimyasal yayabildikleri ve birbirlerini tehlikelere karşı uyarabildikleri. Hayvanların da bu iletişim ağından faydalanabildiğine dair araştırmalar var. Ormanın sadece “görünen” kısmıyla yetinen pek çoğumuz, derinlerdeki bu iletişim ağından habersiz. “Sekoyana’nın Kapıları”, müstakil yapılar olarak algıladığımız pek çok varlığın, çoğu zaman birbiriyle iletişim ve dayanışma halinde olduğunu anlatıyor.

 

Sekoyana’nın Kapıları / Bir Orman Öyküsü

Yazan: Şiirsel Taş

Resimleyen: Oğuz Demir

Doğan Egmond & ÇEKÜL Bilgi Ağacı Kitaplığı

Hedef kitle: 12+

Fiyatı: 15 TL

 

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.

 

Her hafta bir kitap serisine ulaşmak için:

Twitter: #HerHaftaBirKitap

Instagram: #CEKULBilgiBelgeMerkezi

Tüm Haberler