Ana içeriğe atla
“Şehrin Karşı Yakası” Pera’da Kütüphaneler Ağı

“Şehrin Karşı Yakası” Pera’da Kütüphaneler Ağı

20.10.2022

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezinin de aralarında bulunduğu, İstanbul Beyoğlu’ndaki 9 uluslararası araştırma kütüphanesinin projesi BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağının 19 Ekim’deki olağan toplantısı Beyoğlu’ndaki ÇEKÜL Evinde gerçekleşti.

Toplantıda, kapsamı ve koleksiyonu genişlemeye devam eden bilgi ağının gündemdeki konuların görüşülmesinin ardından, “BiblioPera Etkinlik Planı” detayları konuşuldu. Tarihi ÇEKÜL Evinin incelenmesi ve Bilgi Belge Merkezinin ziyaret edilmesiyle toplantı sona erdi.

BiblioPera araştırmacılar, araştırma merkezi çalışanları ve kütüphaneciler için fikir ve tecrübelerini paylaşabilecekleri, bilimsel ve kültürel üretim süreçlerinde işbirliği geliştirebilecekleri sanal bir platform sunmayı amaçlıyor. Hakkında detaylı bilgi için: https://bibliopera.org/

140 yıllık bir yapı olan ÇEKÜL Evi, 1995 yılında Beyoğlu’nun zamana ve ihmale yenik düşmüş arka sokaklarından birinde, hüzün verici bir durumda keşfedildi ve 2000 yılında özenli bir restorasyondan sonra özgün kimliğine yeniden kavuştu. Bugün ÇEKÜL Vakfının hareketli ortamına ev sahipliği yaparken, 19. yüzyılın renkli kozmopolit Pera kent dokusunun ve geleneksel sivil mimarisinin bir anısı olarak varlığını sürdürüyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tüm Haberler