Ana içeriğe atla

SAVAŞ DOĞAYI DA ÖLDÜRÜYOR!

24.03.2003

Savasin, sadece insanlara degil, toprak, bitki, hayvan ve tüm canlilara zarar verdigi, bunlarin bir bölümünün etkisinin yillarca telafi edilemeyecek boyutta oldugu belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ÖgretimÜyesi Prof. Dr. Ibrahim Ortas, savaslarin doga üzerinde yarattigi tahribatin rakamlarla ifade edilemeyecek kadar yüksek düzeyde oldugunu bildirdi. 
   
Körfez Savasi sirasinda, yüzlerce petrol kuyusunun atese verildigini, ortama salinan dumanlarin etkisinin bütün Ortadogu ve Türkiye'de günlerce hissedildigini hatirlatan Ortas, bu toksik gazlarin basta atmosfer olmak üzere toprak ve bitki örtüsünü kirlettigini anlatti. 
   
TOKSIK GAZLAR

Bugün yine petrol kuyularinin sabote edildigini, gökyüzüne toksit gazlar salindigina dikkati çeken Ortas, savasin, toprak, bitki, hayvan ve tüm canlilara zarar verdigini vurguladi. 
   
Ortas, ''Savas nedeniyle birçok canli türü, bombalarin, füzelerin ve uçaklarin sesinden ürkerek alanlarini terk ediyor. Üstelik, yasama alanlari, kirletilen veya yok edilen bu canlilarin birçogu endemik ve bir baska bölgede yasama sanslari sinirli olan türdendir'' dedi. 
    
GÖÇMEN KUSLARIN DURUMU
    
Prof. Dr. Ortas, savasin oldugu bölgenin, göçmen kuslarin uçus yolunda bulundugunu, bu nedenle, Amerikalilarin kuslarin uçaklara zarar verecegini düsünerek havada imha ettiginin bildirildigini ifade etti. 
   
Özellikle mevsimin ilkbahar olmasi ve kuslarin kuzeye dogru göçlerinin baslamasi nedeniyle çok sayida kusun öldürüldügünün söylendigini anlatan Ortas, sunlari kaydetti: 
   
KUSLARI KAÇIRAN SESLER

Yillardir Adana Incirlik hava üssünde kuslarin uçaklara zarar vermemesi için bazi sesler gönderilerek hava alani çevresinden uzaklastirildigini duyuyorduk. Bu kez savasa katilacak uçaklarin zarar görmemesi için leylekler silahlar ile öldürülerek ortamdan uzaklasmalari saglanmaktadir. 
   
Ayrica Toros Dag siralarinda bulunan dogal hayvanlarin ölmesi veya ortami terk etmelerinin yaratacagi dengesizlikler onarilamayabilir. Bu canlilarin yasam için ne anlama geldigini ancak ekolojinin önemini bilenler anlar.'' 
   
Ortas, dogada her zaman bir denge bulundugunu ve insan bencilligi katilmadigi sürece bu dengenin korunacagini sözlerine ekledi.
 
HÜRRIYET'ten: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~356@nvid~246901,00.asp

Tüm Haberler