Ana içeriğe atla

SARIYER-KISIRKAYA'DA FİDAN DİKİM ŞENLİĞİNDEYDİK

01.04.2006

ÇEKÜL Vakfı’nın 13 yıldır aralıksız sürdürdüğü “7 Ağaç Projesi” kapsamında gelenekselleşen “Fidan Dikim Şenliği” 30 Nisan 2006 Pazar günü Sarıyer Kısırkaya’da gerçekleştirildi.

7 Ağaç projesi gönüllülerinin, Tevfik Fikret, Bayrampaşa Atatürk, Hacı Arif Bey ilköğretim okulu öğrencilerinin, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Belediye çalışanlarının katıldığı şenlikte fidanlar toprakla buluştu.

Eski bir maden sahası olan Sarıyer Kısırkaya’da Beşiktaş Belediyesi’nin de 3500 fidanlık bir “orman”ı oluştu. Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde “Tarihi Korumak için Tarihi İşbirliği” başlığıyla Aralık 2005’te düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Uluslararası Beşiktaş Buluşması” anısına buluşma katılımcıları adına dikilen fidanlar Beşiktaş Belediyesi’nin “doğa” ve “kültür”e olan bütüncül bakışını simgelemekte.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in de bir konuşma yaptığı törende, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, ilköğretim okulu öğrencisi 7 Ağaç katılımcılarının coşkusuna katıldı ve  ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği tarafından sürdürülen ülkemizin doğal-tarihsel ve kültürel mirasını koruma çabalarının sürekliliğinin ancak gençlerin bu doğal ve kültürel birikimi paylaşmaları ve sahip çıkmaları ile mümkün olabileceğini belirtti. Beşiktaş Belediyesi bu yöndeki çabaları somutlaştırarak 9-10-11 Haziran 2006 tarihlerinde ÇEKÜL “Kentler Çocuklarındır” projesi kapsamında Beşiktaş ilçesinde ilköğretim öğrencilerine yönelik bir “kültürel eğitim çalışması” gerçekleştirecek.

Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Topluluğu (PEMÖT) dikim boyunca doğaseverlere yardımcı oldular

 

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve eşi fidan dikerken

2004'te dikilmiş bir fıstık çamı

 

Tüm Haberler