Sami Baydar Yaşam Evi açıldı | ÇEKÜL

Sami Baydar Yaşam Evi açıldı

26.10.2016

Ressam, şair, yazar Sami Baydar’ın Merzifon’da yaşadığı ev “Sami Baydar Yaşam Evi”  adıyla kente kazandırıldı.

2012 yılında 50 yaşındayken yaşama veda eden sanatçının son yıllarını geçirdiği ev/atölyesi,  ÇEKÜL Vakfı ve Merzifon Belediyesinin 2 yıldır devam eden kentsel canlandırma projesi “4 Mahalle 1 Yaşam” kapsamında özenli bir onarım ve yerleştirme sürecinin ardından 22 Ekim Cumartesi günü ziyarete açıldı.

Kent kimliğinin önemli bir değeri olarak yaşamaya devam edecek olan Sami Baydar Yaşam Evinin açılışı sanatçının ailesi, arkadaşları, Merzifonlular ve ÇEKÜL’lülerin katılımıyla Akif Gülle Kültür Merkezinde yapılan bir söyleşiyle başladı.

Söyleşide anılar tazelendi

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’nın açılış konuşması ve ÇEKÜL Kent Çalışmaları Koordinatörü Alp Arısoy’un kentsel canlandırma çalışmaları hakkındaki bilgilendirmesinin ardından; sergi küratörü ve Sami Baydar’ın arkadaşı Fulya Erdemci, sergi asistan küratörü Ilgın Deniz Akseloğlu, arkadaşı yazar Fatih Özgüven, editör Burak Fidan ve arkadaşı yönetmen Nur Akalın birer konuşma yaptı; anılar tazelendi. Nur Akalın’ın 1993 yılında Sami Baydar’ı ziyareti sırasında çektiği görüntülerden oluşan film ilgiyle izlendi. Merzifon Kaymakamı Dr. Ozan Balcı da söz alarak Merzifon’un yeni bir sanat alanına kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sami Baydar Yaşam Evi ve eserlerinden oluşan “Düş bir orman kanunu” sergisinin açılışı söyleşinin ardından yapıldı.

Sami Baydar Yaşam Evi

Sami Baydar’ın hayatının son 22 yılını geçirdiği evin üst katındaki yatak odası/atölye ve oturma odası sanatçının kişisel eşyaları, kitapları, desen ve resimlerinin sergilendiği “anı mekânı/müze” olarak düzenlendi. Bu odalar, video görüntüleri ve fotoğraflar doğrultusunda yeniden canlandırıldı. Alt kattaki mekânlar ise üretim ve sergileme amaçlı kurgulandı. Burada, sanatçılar, gençler ve çocuklar başta olmak üzere kentlilerin kullanımına açık bir galeri ve atölye mekanı ayrıldı. Evin mutfağı bugün bir “okuma odası/atölye” olarak yaşıyor. Yine bu mekânda, Baydar’ın yayımlanmış öykü ve şiirleri ile sergi kataloglarından oluşan bir kütüphane düzenlendi. Evin bugünkü durumuna getirilmesi sürecine gönüllü katkılarıyla Fulya Erdemci (küratör), Ilgın Deniz Akseloğlu (asistan küratör), Sami Baydar’ın ailesi ve arkadaşları da destek verdi.

ÇEKÜL Vakfı Kent Çalışmaları Koordinatörü Alp Arısoy, evin başlıca özelliğinin, Sami Baydar’ın burada yaşayıp, üretim yapması  olduğunu söyledi. Bunun Merzifon için bir değer olduğunu vurgulayan Arısoy, ÇEKÜL Vakfı ve Merzifon Belediyesinin, sanatçının evinde bıraktığı izleri korumayı hedeflediğini belirtti. Türk resim sanatının önemli isimlerinden biri olan Sami Baydar’ın yaşam ve üretim mekânını onarmanın ve kente kazandırmanın yanı sıra, sanatçının eserlerinin tanıtılması, kent ve mahalle ölçeğindeki sanat etkinlikleri düzenlenmesi, atölyeler için mekân sağlanması da hedefler arasında.  

“Düş bir orman kanunu”

 Yaşam evinin kapıları kentin kültür iklimini ve Sami Baydar’ı yakından tanımak isteyen herkese açık. Evin eskiden depo olarak kullanılan mekânı da galeriye dönüştürülerek, Baydar’ın resim ve desenlerinden oluşan, üç ay sürecek sergiyle kullanıma açıldı. Ayrıca, evin kiler bölümü video odasına dönüştürüldü ve burada, Baydar’ın dostu Nur Akalın’ın 1993’te sanatçıyı Merzifon’da ziyaret ettiğinde çektiği görüntülerden oluşan film gösterilmekte. Evin gelecek hedefleri arasında Sami Baydar’ın anısına kapsamlı bir yayın çalışması ve belgesel filmin tamamlanması da var.

“4Mahalle1Yaşam”      

Merzifonlular, çalıştaylardan uygulamaya kadar her aşamada katılımcı oldukları canlandırma sürecinde, Yokuşbaşı Caddesindeki bu evin tüm yaşanmışlığıyla sunduğu kültürel zenginlik ve işlevlendirme sürecine tanıklık etti.

ÇEKÜL Vakfı ve Merzifon Belediyesi 2 yıldır, kentin odağındaki 4 mahallede kentsel koruma ve canlandırma çalışmaları yürütüyor. “4Mahalle1Yaşam” projesi kapsamında, sokak sağlıklaştırması, restorasyon, kamusal alan yaratma, mahalle evi oluşturma, kuşaklar arası aktarımın sağlandığı atölyeler gibi hem fiziksel hem sosyal çalışmalar, halkın katıldığı çalıştaylarla yürütülüyor.  

 

Foto Galeri: