Ana içeriğe atla
Prof. Dr. Metin Sözen’in 23 Nisan Mesajı

Prof. Dr. Metin Sözen’in 23 Nisan Mesajı

23.04.2020

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100’üncü yılında; geleceğin yetişkinlerine, günün çocuklarına armağan edilen 23 Nisan, büyük bir sorumluluğa işaret ettiği kadar neşeye de işaret ediyor; ilkeleri hatırlattığı kadar umudu da hatırlatıyor. Geçmişten geleceğe doğal ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasında çocukların önemine her fırsatta dikkat çeken ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in 23 Nisan mesajını, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, belgesel sinema yönetmeni Hasan Özgen seslendirdi.

"Toplumların geleceğe dönük aldığı kararlar, yaşam hakkını, zaman içinde kazanırlar. İlk günden geleceği düşünmek ise, dünyanın ve ülkenin temel hedefleri doğru belirlemesiyle mümkündür. 

Nisan ayında doğanın canlanması gibi, toplumumuz da, geleceğe vereceğimiz değerlerle canlılığını korur. 23 Nisan ulusumuz için egemenlik demektir. Ona verdiğimiz özenle, bağlılığımız ölçülür.

Bu bir bakıma dünyayı algılayıp, kavrayabilen bireylerin bilinciyle ilgilidir…

Karanlıkları aydınlığa kavuşturma iradesiyle ilgilidir…

İşte 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bugünlere seslenmek isteyen ilkeli insanlar, geleceğin çocuklarına egemenliği tek çıkar yol olarak emanet ederken, umudun da yaşamasını gerekli kılmışlardır.

30’uncu yılına ulaşan ÇEKÜL Vakfı bu öncelikli sorumluluğu "Doğa ve Kültürle Varız!" diyerek sürekliliğe kavuşturmak istedi.

Biliyoruz ki egemen olmayan bir toplumda, doğa ve kültür, geleceğini koruyamaz. Dünden daha bilinçli bireylerle egemenlik kavramına yaşam hakkı tanımak, geleceğin büyüklerine kutsal bir sorumluk yüklüyor. 

Yıllar önce, “kentler çocuklarındır” diyerek geleceği bugünden sağlıklı ve aydınlık kılmanın hayati önemine inandık. Bugün bu çabamız olanca dikkatiyle sürüyor.

Doğaya, kültüre, çocuklarımıza yaşam şansı tanınacağı günleri görme dileğiyle.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

100 yıl önce açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi çocuklarımıza emanettir!"

 

Tüm Haberler