Ana içeriğe atla

PEYZAJ MİMARLIĞI ÖĞRENCİLERİ MARDİN´DE

11.08.2009

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Mardin Valiliği’nin işbirliği ve ÇEKÜL Vakfı’nın desteğiyle 01-16 Ağustos 2009 tarihleri arasında, Mardin’de “Yaz Okulu” düzenleniyor.

Peyzaj Mimarları Odası yetkilileri etkinliğin amacını şöyle özetliyor;
“Mardin Yaz Okulu’nun amacı, Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde okuyan ve aday meslektaş olan öğrencilerimizin mesleğe hazırlanmasında pratik çalışmanın ve kollektif yaşam bilincinin kazandırılmasıdır. Meslek alanlarımızla ilgili, teorik yaşam içinde olan öğrencilerimizin pratik yaşamla karşılaşmaları, ülkenin dört bir yanında eğitim gören aday meslektaşlarımızın bilgi ve öğretilerini paylaşarak kolektif projeler üzerinde ortaklaştırma yeteneklerinin geliştirilebilmesidir.”

Yaz Okulu kapsamında, 15 üniversiteden Peyzaj Mimarları Odası öğrenci komisyonlarına üye 30 öğrenci, Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Perçin, Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berrin Sirel, Dr. Türkay Ateş, Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Araştırma Görevlisi Sevgi Görmüş, Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan ve Genel Sekreter Redife Kolçak Mardin’de buluştu.

Mardin İl Özel İdare Müdürü Fahrettin Ay tarafından karşılanan öğrenci ve eğitmenler, belirlenen tarihler arasında üzerinde çalışma yapacakları Kızıltepe - Mardin Arası Ulaşım Güzergâhı, Zinciriye Medresesi ve Mort Şmuni Kilisesi’ nde incelemelerde bulundu.

15 günlük Yaz Okulu’nda üç atölye çalışması yapılacak. Peyzaj Mimarı adayları öncelikle Kızıltepe - Mardin Arası ulaşım güzergahları peyzaj planlama ve tasarım projelendirme çalışmalarında, ulaşım ağı içinde kalan alanlardaki ekolojik eşiklerin varlığını tespit edecek; Koruma kullanım analizlerinin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması hakkında tasarım ve projelendirme çalışması yapacak.

İkinci atölyedeyse, kent ve kentsel kültürel değerlerin korunarak kullanıma açılması, ekonomik ve estetik değerlendirilmesi gibi kültürel peyzajların tasarım projeleri, uygulama ve detay paftaları hazırlanacak. Öğrenciler bu konuda, Zincirlikuyu Medresesi ve Mor Şemune Kilisesi’ni inceleyecek.

Yaz okulunun son atölyesiyse, Mezopotamya, kent kültürü, tarımsal alanların korunması, tarım deseni ve peyzaj değerleri olacak.

Tüm Haberler