Ana içeriğe atla

Osmaniye'den iki kitap

04.09.2014

Osmaniye Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan iki kitap ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezine ulaştı.

 

 Osmaniye Kent Müzesi

 Osmaniye Kent Müzesi zengin içeriğiyle berberlik, nalbantcılık, demircilik, bıçakçılık, kalaycılık, kuyumculuk, fotoğrafçılık, dokumacılık, köşker, terzi gibi bir çok zanaatın ve sanatın minyatürlerle, modellemelerle ziyaretçilerine aktarıldığı bir müze . Bu müzede sadece eserler değil çocuk oyunları, kına gecesi, mutfak kültürü de çeşitli canlandırmalarla ziyaretçilere sunuluyor. Osmaniye Belediyesi tarafından bu güzel müzeyi anlatan Osmaniye Kent Müzesi tanıtım kitabı tüm bu içeriği okuyuculara aktarıyor. Bölge motifleri, eserleri, tarihi yapıları, bölgenin sanatçıları, ünlüleri ve coğrafi yapısına dair bilgilere de kitapta yoğun olarak yer verilmiş. Bölgede yaşanmış ve yaşamaya devam eden somut ve somut olmayan mirasa dair fikir edinmenize olanak sağlayacak güzel bir derleme.

 

Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye

 Üç tarafı yüksek dağlarla çevrili, güneyi ise Akdeniz’e kadar uzanan bir bölge olan Çukurova çok eski çağlardan bu yana bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Çukurova’nın coğrafi önemi, tarihi ve bölge kültürü Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye kitabında okuyucuya aktarılıyor.

Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün tarafından kaleme alınan, Osmaniye Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkmış bu eser geçmiş ile günümüz arasında köprü niteliği kurabilecek bir kent tarihi araştırması özelliği taşıyor. İçeriğinde Osmanlı arşivlerinden alınan belgelerden bolca faydalanılan eser, Faruk Sümer, Yılmaz Kurt, Yusuf Halaçoğlu, Cengiz Orhonlu, Kasım Ener gibi akademisyen ve araştırmacıların incelemelerini de barındırıyor.

 

Google+ sayfamızı takip ederek ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezine eklenen yeni yayınlardan haberdar olabilirsiniz.

ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezi Google+ Sayfası

Tüm Haberler