Ana içeriğe atla

OKTAY EKİNCİ’DEN KENTSEVER YAZILAR

16.12.2008

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi, mimar yazar Oktay Ekinci’nin, 2000-2008 yılları arasında, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “Uygarlıkların İzinde” köşesinde yayınlanmış olan kentlerle ilgili yazıları bir kitapta toplandı.

Arkeoloji ve Sanat Yayınları’ndan çıkan Kentsever Yazılar isimli kitapta, Adana’dan Zonguldak’a, Kars’tan Çanakkale’ye kadar birçok kentle ilgili 95 yazı yer alıyor. 368 sayfadan oluşan kitabın kentlere ait siyah beyaz fotoğraflarla desteklenmesi, okuyucuya yazılar hakkında referans oluşturuyor.

Oktay Ekinci kitabın sunum bölümünde şu cümlelerle okuyucuyu karşılıyor: “Dünya kentleri arasında ‘bizim’kiler, tarihsel derinliği en zenginler arasındadır; çünkü Anadolu, yeryüzü uygarlıklarının beşiği olmasını, binyılların kentlerine de ‘ana’lık etmesine borçludur. […] Gerek ülkemiz gerekse dünya, birkaç bin yıl önce ‘yaşayan kentler’ken, ilerleyen çağlarda değişik nedenlerle terk edilerek bugünkü ‘ören yerleri’ne dönüşen antik yerleşim merkezleriyle bezelidir.

“…Özellikle Avrupadaki, bizimkilerin yanında çocuk sayılacak yaşlarda olan eski kentlerin bile nasıl korunduğunu görenleri, kıskançlıkla yoğrulmuş bir pişmanlık duygusunun sarmaladığını biliyoruz. Aynı duygu, son yıllarda kimi yerel yöneticilerimizin harekete geçmelerine de yol açtı; örneğin Tarihi Kentler Birliği’nde geçmişi gözeten bir imar anlayışının izlenmesi çabalarının yoğunlaşmasına neden odu.

“…Özellikle 2000’lerden bu yana kentlerimizle ilgili gözlemlerimizi, düşüncelerimizi ve önerilerimizi belgeleyen yazıları, ait oldukları yerleşim adını esas alan ve il, ilçe ayrımı olmaksızın alfabetik sırayla sunuyoruz.

“Hayalimiz ise 2010’ların başlarında yine, aynı kentlerimizle ilgili gözlemlerimizi derleyerek, uygarlık tarihimizden beslenecek ‘kimlikli kentleşme’ çabamızda başarılı sonuçların alındığı örnekleri kutsayarak, gelecek kuşaklara esin kaynağı olabilmek…” 

Kentsever Yazıları okurken, kentlerin ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği ile yaptığı çalışmalara da tanık oluyoruz; değişim süreçlerine, etkileşimlerine, kimlikli kent olma çabalarına ortak oluyor, kentimize karşı bireysel sorumluluklarımızı hatırlıyoruz. Oktay Ekinci’nin kaleminden, kentler arasında bir yolculuğa çıkıyoruz. 

Tüm Haberler