Öğretmenlerden Birgi’nin öyküsü | ÇEKÜL

Öğretmenlerden Birgi’nin öyküsü

09.12.2016

ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacının öğretmenler için düzenlediği eğitim programı “Kentimin Öyküsü”, Ödemiş Belediyesinin destekleriyle 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde Birgi’de gerçekleştirildi.

Kuruluşundan bu yana ÇEKÜL Vakfının “7 Bölge 7 Kent” kapsamında koruma ve yaşatma çalışmalarını sürdürdüğü ve bugün artık bütünüyle bir açıkhava müzesi görünümünde olan Birgi, Tarihi Kentler Birliğinin de kurucu üyelerinden. Yaşayarak korumaya odaklanan ÇEKÜL Bilgi Ağacının Birgi’deki çalışmaları, öğretmen eğitimleriyle sürüyor.

“Kentimin Öyküsü” eğitim programı Ödemiş, Birgi ve çevre bölgelerde yaşayan çocukların, kentlerinin kültürel ve doğal mirasını tanımalarını amaçlıyor. Öğretmen eğitimi, öğrencilerde koruma bilincini oluşturabilmek için kilit önemde. Bölge / mekân odaklı eğitim (plased based education) yöntemini esas alan Bilgi Ağacı, eğitimlerinde doğal ve kültürel miras kavramlarını yeniden düşünerek farkındalığı arttırmayı hedefliyor. Eğitimde kullanılan ve katılımcı öğretmenler için hazırlanan “Kentimin Öyküsü” kılavuzu ile bilgilerin öğrencilere aktarılması sırasında vurgulanmasında fayda olan başlıklara dikkat çekiliyor. Kılavuzda, öğretmenlerin 12 hafta süresince öğrencileriyle birlikte gerçekleştirebilecekleri uygulamalar açıklanıyor.   

 

Toplamda 11 farklı ilkokuldan, 4. sınıf düzeyinde 24 öğretmenin katılımıyla yapılan “Kentimin Öyküsü” eğitimi, doğa – kültür – insan arasındaki sürekli ilişkiyi vurgulayarak, katılımcı bir anlayışla yol alıyor. Bilgi Ağacı bu yaklaşım çerçevesinde eğitimin ilk gününde doğa, doğal miras ve güncel ekolojik sorunlara; 2. gününde ise kültür, kültürel miras ve koruma kavramlarına odaklandı.

“Kentimin Öyküsü”, kent ve çocuk arasında kurulacak ilişkide aktif rol sahibi olan öğretmenlerin ilgisini çeken başlıca eğitim programlarından. Doğal ve kültürel mirası koruma bilincine sahip yeni kuşakların yetişmesine katkı sağlayabilecek olan öğretmenlerin, Bilgi Ağacı eğitiminin sonunda, 12 haftalık uygulamalı eğitimi okullarına taşımaları öngörülüyor. “Kentimin Öyküsü”, öğretmen – öğrenci uygulamalı eğitimi sırasında ortaya çıkan çalışmaların Birgi ÇEKÜL Evinde sergilenmesiyle son buluyor.

ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı “Kentimin Öyküsü” eğitimini 2017’nin ilk aylarında bölgedeki diğer okulları da programa dâhil ederek sürdürmeyi planlıyor.