Ana içeriğe atla

Öğretmenimiz Doğa, Dersimiz Yaşam

13.06.2017

“Öğretmenimiz Doğa, Dersimiz Yaşam” projesi kapsamında ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanlarıyla Borusan Lojistik çalışanlarından oluşan Bilgi Ağacı gönüllülerinin gerçekleştirdiği Doğadan Öğreniyorum eğitimi, toplam 4 okuldan 157 öğrenciyle uygulandı. Emirgan Korusunda yapılan eğitimlere TOKİ Halit Öge İlkokulu, Kozyatağı İlhami Ertem Ortaokulu, Zühtüpaşa İlkokulu ve Ahmet Cevdet Paşa ilkokulundan öğrenciler katıldı. 

 

Doğanın çocukların gelişimindeki olumlu etkisini gözeten ve doğadaki yaşam bilgisini çocuklarla birlikte yeniden keşfetmeye odaklanan “Doğadan Öğreniyorum” eğitimi, ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanlarının rehberliğinde kent içindeki bir koruyu, parkı ya da ormanı ziyaret ederek yerinde öğrenmeyi; doğanın canlılığını görmeyi; duyu organlarını kullanarak doğaya yaklaşmayı temel alıyor.  

 

Borusan Lojistik ile işbirliği

ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları, Borusan Lojistik çalışanlarının desteği ve gönüllü katılımıyla Emirgan Korusunda 5 ayrı “Doğadan Öğreniyorum” eğitimi gerçekleştirdi. Şerifler Yalısında teorik ve Atatürk Arboretumunda uygulamalı bir Eğitimci Eğitimi veren Bilgi Ağacı uzmanları, katılımcılara ÇEKÜL Vakfının eğitim yaklaşımını ve “Doğadan Öğreniyorum”un içeriğini aktardı; çocuklarla gerçekleştirilecek eğitimin bir örneğini gönüllü eğitmenlerle uygulamalı olarak “sahada” gerçekleştirdi.

3 Mayıs’ta başlayan ve ay süresince devam eden eğitimlerde çocuklar görme, koklama, duyma, dokunma duyularını eğitim boyunca fark ederek kullandı ve ağaçlara sarıldı, farklı canlı türlerini keşfetti, türlerin birbirleriyle ilişkisi üzerine düşünme fırsatı yakaladı. 

 

“Tanışma Oyunu”, “Doğadaki Renkler ve Renk Kartelaları”, “Doğanın Dokuları”, “Beni Bul Oyunu” ve “Ağaç Kartları” atölyelerinde öğrenilenler; oluşturulan bir çemberde paylaşıldı.

Borusan Lojistik çalışanlarının gönüllü eğitmenlik yaptığı  “Öğretmenimiz Doğa, Dersimiz Yaşam” projesinde, Borusan Lojistiğe çektiği kısa film için ayırca teşekkür ederiz. İzlemek için tıklayınız  

Tüm Haberler